Categories
Novosti Testovi

TEST: Chevrolet Orlando 2.0 VCDI LTZ

Danas nije lako napraviti automobil koji će uspjeti zadovoljiti sve potrebe probirljivih kupaca. Jedni žele brze automobile sa dosta snage, drugi žele završnu obradu i kvalitet materijala, dok treći žele što više prostora unutar automobila. Ono što je do sada teško uspijevalo drugima, uspio je inkorporirati Chevrolet sa svojim najnovijim MPV modelom Orlando. Čak i prije svoje premijere, ovaj model je izazvao pažnju javnosti svojim jednostavnim i pomalo retro dizajnerskim linijama, koje se vraćaju osnovama MPV modela.

Dizajn

Chevrolet Orlando, bez obzira na svoje grandiozne mjere i veličinu (4,65 metara), jeste vrlo dopadljiv automobil. Dizajniran je tako da spoji retro detalje sa modernim. Kada ga pogledate sprijeda u oči vam prvo upada veliki logo Chevroleta, koji bi mogao biti i manji. Razumijemo pripadnost nekom brendu, ali ipak, što je previše, previše je. Ipak, ostali detalji prednjeg dijela, poput velike saćaste maske hladnjaka, velikih farova, te zaobljeni nos automobila i nabubrena prednja hauba, čine ovaj automobil zaista lijepim. Sličnost sa svojim starijim i moćnijim rođacima Suburban i Tahoe iz SAD-a je namjerna i daje do znanja ko je vladar ceste. Bočnom stranom vladaju jasne linije i naglašeni blatobrani, te uži izgled bočnih stakala, koji ovom automobilu daje blagu dozu sportskih nijansi. Najjednostavniji dio ovog automobila je onaj stražnji, gdje su prisutne velike svjetlosne grupe, jasno vidljive i naznačene, dok velika peta vrata zaokružuju izgled stražnjeg dijela. Tu je još i stražnji branik u kojeg su inkorporirana svjetlo za maglu i svjetlo za vožnju unatrag. Bitno je napomenuti da Orlando ima dodatnu plastičnu zaštitu stražnjeg i prednjeg branika, što je vrlo praktičan detalj.

Enterijer

Teško je napisati nešto više o ovom modelu, a da se ne naglasi da je Orlando kralj prostora. Jednostavno, u bilo kojem redu sjedišta, pa čak i onom trećem, imate sasvim dovoljno prostora za razne namjere, bilo da se radi o prevozu putnika ili komada namještaja, u što smo se i lično uvjerili. U testnom modelu je bio prisutan i treći red sjedišta, koji se vrlo lako izvlači i postavlja u funkciju. Izgled kokpita najviše podsjeća na onaj kod modela Cruze, ali je kod Orlanda sve mnogo dostupnije, zahvaljujući blago nakošenom kokpitu prema putnicima. Dodatni detalji od klavir laka naglašavaju eleganciju unutrašnjosti, a plastika kokpita je solidne završne obrade, pogotovo za MPV klasu. Centralni greben je najuočljiviji, a na njegovom vrhu se nalazi LCD ekran za ispis svih potrebnih komandi i funkcija, te audio uređaj. Ovaj uređaj je poseban i po tome što se iza njega nalazi skriveni pretinac, u koji možete odložiti sitnice. Smještaj mjenjača je na tom istom grebenu, što manevriranje sa ovim automobilom značajno olakšava. Volan je isti kao i kod modela Cruze, a na njemu se nalaze i sve potrebne komande, od audio uređaja, pa sve do tempomata. Instument tabla je jednostavna i čitljiva, a po noći svijetli u prijatnoj plavoj boji. Sjedišta su udobna i lako je naći pravu poziciju za vožnju, dok je drugi red sjedišta dignut četiri centimetra u odnosu na prvi red. Ipak, moramo uputiti zamjerke na nedostatak pretinaca širom automobila, a osim onih u vratima i između prednjih sjedišta, u Orlandu pretinaca više nemate. Veliki broj pretinaca je za MPV vozila standard, a u Orlandu je čitav unutrašnji dio krova neiskorišten i može poslužiti za razne pretince. Također, ne sviđa nam se činjenica da se svjetla iznad prednjih sjedišta ne pale prilikom otvaranja vrata, dok svjetla iznad drugog reda nisu dovoljna za čitav automobil. Zapremina prtljažnika iznosi od 89 litara sa podignutim trećim redom sjedišta, 454 litara sa spuštenim trećim redom, pa sve do fantastičnih 1.499 sa spuštenim drugim redom sjedišta.

Motor i performanse

Testni model je pogonio novi Opelov dvolitreni dizelaš sa 163 KS i 360 Nm obrtnog momenta. Ovaj motor je za Opel razvio čuveni italijanski proizvođač dizel motora VM, a odlikuju ga odlične performanse koje su dostojne sportskih limuzina. Naime, ovaj motor kao da je stvoren za Orlanda, a sumnjamo da bi mu pristajao slabiji motor, mada u ponudi imate prigušeniju verziju od 130 KS. Sa ovim motorom Orlando do 100 kilometara na sat ubrzava za 10 sekundi, ali ono što zaista oduševljava su međuubrzanja. Rekli bismo da su međuubrzanja bitnija za ovakvu namjenu vozila, jer uvijek morate imati dosta snage prilikom preticanja, pogotovo kada se uzme u obzir da su ovakvi modeli uvijek opterećeni težinom. Podršku ubrzanjima daje šestostepeni mjenjač, ali dok je hladan, mjenjač voli zapinjati između prve i druge brzine, dok kasnije zapinjanje nestaje. Snage ima dovoljno u svakoj brzini, a vozaču podršku daje i pokazivač prebacivanja brzine, kako bi uštedili što više goriva. E, tu dolazimo do nesuglasica, jer Orlando opremljen sa ovim motorom voli popiti goriva. Naime, prilikom vožnje u gradu, prosjek potrošnje kretao se između osam i devet litara dizela, što je, prema našim iskustvima, previše. Shvatamo da se radi o kapacitetnom motoru i da je Orlando težak (1.630 kilograma), ali mišljenja smo da bi prosjek u gradu morao biti niži. Potrošnja pogotovo dolazi do izražaja u gradskim gužavama, kada vidljivo raste. Zbog ovoga, jasno je da je Orlando vozilo namijenjeno za duga putovanja, gdje će se putnici osjećati udobno, a vi ćete biti još zadovoljniji za volanom. Međuosovinski razmak od 276 centimetara i točkovi postavljeni u krajnje uglove karoserije daju dobar osjećaj za volanom i Orlando je zbog toga jako stabilan na otvorenoj cesti, mada prilikom pretjerivanja sa nogom na gasu, stražnji kraj voli malo zaplesati. Naravno, ovaj model nije namijenjen takvoj vožnji, a ESP će vas zbog toga vrlo rado ukoriti. Potrošnja se na otvorenoj cesti može spustiti i do 5,5 litara, pa Orlando postaje pravi dugoprugaš.

Oprema i cijena

Osim najjačeg motora, testni Orlando je dolazio u najjačem paketu opreme LTZ. Tu su bili ABS, ESP, prednji i bočni zračni jastuci za vozača i suvozača, zračne zavjese,  automatski klima uređaj, CD-radio MP3 sa šest zvučnika i USB i AUX konekcijom, električno pokretana vanjska i grijana ogledala sa električnim preklapanjem, električni podizači prednjih i stražnjih stakala, volan sa komandama audio sistema i tempomatom koji je podesiv po dubini i visini, board kompjuter, stražnji parking senzori, svjetla za maglu, aluminijski naplaci od 17 cola i senzor za kišu. Orlando sa ovom opremom i najjačim dizelskim motorom ima cijenu od 37.780 KM, dok je doplata na ovom modelu bila metalik boja sa cijenom od 800 KM, pa je tako zbrina cijena ovog modela 38.660 KM.