Druga generacija novog Forda C-MAX se može posmatrati kao najava za novi Focus. Ovaj kompaktni MPV je u prvoj generaciji doživio velike prodajne uspjehe, tako da je nestrpljivost ljudi u Fordu za premijeru druge generacije bila razumljiva, kao i činjenica da je predstavljen prije treće generacije Focusa. C-MAX je automobil koji zaista pruža mnogo, bilo da se radi o prostoru ili o opremi.
Dizajn
Novi C-MAX predstavlja značajni otklon po pitanju dizajna od prve generacije. Ovakva odluka je logičan slijed događaja, s obzirom da je prva generacija dizajnerski bila naslonjena na drugu generaciju Focusa. Sa prednje strane primjetan je veliki romboidni otvor zraka za hladnjak i to je ono što vam prvo upada u oči. Tu je sada i novi oblik prednjih farova, među kojima je lijepo integrirana maska sa Fordovim logom. Čitav prednji kraj prati kućni dizajn kompanije, a slična dizajnerska rješenja smo već vidjeli na novoj Fiesti. U uglovima prednjeg odbojnika lijepo su uklopljena i svjetla za maglu. Iako, na prvi pogled, novi C-MAX izgleda više od prethodnika, u praksi je razlika u visini neznatna. Na bočnoj strani je primjetan novi izgled vrata, a linija stakala ide uzlaznom linijom prema stražnjem kraju. Ta linija je jasno vidljiva, jer je obrubljena kromom ispod bočnih stakala. Najviše promjena je preživio stražnji kraj automobila, koji je, mnogi će reći nažalost, izgubio uspravan izgled. Mjesto njih tu su sada pomalo obična stražnja svjetla, koja će biti slična i na novom Focusu. Čitav stražnji kraj sada izgleda mnogo pitomije, a moglo bi se reći da je C-MAX zbog ovoga izgubio svoju sportsku notu.
Enterijer
Izgled unutrašnjosti je bio nagovještaj onoga što nas je očekivalo u novom Focusu. Prvo, treba reći da je kvalitet materijala na višem nivou, a posebno treba istaknuti i neka neobična dizajnerska rješenja. Iako na prvi pogled čitav kokpit izgleda neobično, na njegov uizgled se vrlo lako privići. Centralna konzola je vrlo slična onoj u novoj Fiesti, a uz manje izmjene naći će se i u novom Focusu. Čitav dizajn enterijera obiluje futurističkim detaljima, a to je najviše primjetno na centralnoj konzoli i izgledu novog audio sistema. Na vrhu konzole nalazi LCD ekran, koji bi mogao biti i malo veći. Komande klima uređaja su lijepo smještene i na dohvat su ruke, dok je ventilacija odlična, pa je hlađenje/zagrijavanje vozila vrlo lagano. Ručica mjenjača se nalazi izdignuto ispod centralne konzole, što umnogome olakšava vožnju. Tu je i novi četverokraki volan, koji će biti isti u novom Focusu, a obložen je kožom i lijepo leži u ruci. Instument tabla je novog izgleda, a sastoji se od dva veća instrument kruga, jednim manjim i ekranom board kompjutera. Tu je i Ford Comfort System koji doprinosi praktičnosti korištenja unutrašnjeg prostora. U drugom su redu tri zasebna preklopiva sjedišta, kod kojih se nakon preklapanja centralna dva veća bočna sjedišta mogu pomicati naprijed/natrag te ponuditi prostranost sjedenja kao u putničkoj kabini sa 2+2 sjedišta. Zapremina prtljažnika iznosi 471 litra, dok se sa preklopljenim stražnjim sjedištima dobije zapremina od 1.723 litara.
Motor i podvozje
Testni C-MAX bio je pogonjen sa već dobro provjerenim 1,6 TdCi motorom sa 115 konjskih snaga i obrtnim momentom od 285 Nm. Ovako pogonjen, C-Max do 100 kilometara na sat ubrzava za 11,5 sekundi. Može se reći da je ovako motoriziran C-MAX najbolji omjer po pitanju snage i potrošnje. Naime, u gradskim uslovima, a tu treba uračunati i temperature koje su često bile ispod nule, potrošnja nije prelazila sedam litara dizela, što je zaista dobar rezultat. Što se tiče vožnje na otvorenoj cesti, potrošnja se kretala u prosjeku oko 5,5 litara, što ovaj kompaktni MPV čini savršeno štedljivim porodičnim automobilom. Kao što smo već navikli iz Forda, i vozne osobine novog modela su odlične, pa smo nekad znali zaboraviti da se radi o porodičnom vozilu. Dinamičke sposobnosti su na nivou kompaktnog automobila, a to i ne treba čuditi, jer je C-MAX urađen na istoj platoformi kao i novi Focus. Iako ima nešto povišenu karoseriju, u krivinama nema neugodnih naginjanja, tako da je vožnja na otvorenim cestama zaista pravo zadovoljstvo. Tome doprinose i odlične gume veličine 17 cola.
Oprema i cijena
Model koji smo dobili na test dolazio je sa podužom listom serijske opreme u paketu Titanium. Ovaj paket opreme je imao sve što je potrebno jednoj prosječnoj porodici, a izdvojit ćemo ABS + ESP, elektro pomoć pri naglom kočenju, prednje zračne jastuke, zračne zavjese naprijed i straga, električne podizače stakala, elektro podesiva vanjska ogledala sa integriranim pokazivačima smjera, board kompjuter, podešavanje sjedišta vozača i suvozača, podesivi kožni upravljač, kožna ručica mjenjača, prednja svjetla za maglu, audio sistem sa CD-om i centralnim displejom sa šest zvučnika, bluetooth sa glasovnim komandama, komande na upravljaču, senzore za kišu, Follow me home svjetla, zatamnjivanje unutrašnjeg retrovizora, dvozonski automatski klima uređaj…Cijena ovako opremljenog modela iznosi 44.900 KM, dok je na testnom modelu bilo doplata u vidu paketa za lakše parkiranje Easy Driver III od 1.800 KM, Titanium paket I sa cijenom 660 KM, a tu je bila i doplata od 920 KM za metalik boju. Time je konačna cijena testnog modela iznosila 48.379 KM.
Foto: Dženan Kriještorac