Na testu smo imali priliku voziti novu, četvrtu generaciju Toyotinog hibridnog modela Prius. Hibridna tehnologija nije neka novost za Japance, a ni za ostatak svijeta, jer se ova tehnologija korisiti u Japanu već skoro 25 godina. Koliki je Toyota uspjeh postigla sa ovom tehnologijom, dokazuju i primjeri da je većina proizvođača automobila uvela hibridnu tehnologiju u svoju ponudu, dok je Toyota, osim Priusa, ovom tehnologijom opremila i neke modele Lexusa, a nedavno je u našoj zemlji predstavljen i Auris pokretan ovom tehnologijom.
Dizajn
Novi Prius nosi kodnu oznaku ZVW30 i predstavlja blagu evoluciju prethodnog modela. Kako su se mnogi bunili da prethodna generacija nije neka pojava na cesti i da izgleda pomalo dosadno, na ovoj generaciji su se Japanci potrudili oko dizajna. Toyota je uložila značajne napore da novi model učini modernijim, ljepšim i manje neobičnim, kako bi ga približila širem spektru kupaca. Agresivan dizajn prednjeg dijela je to i uradio, omogućivši da se Prius više ne deklariše kao dosadni i klasični model, već model koji se po obimu godišnje prodaje može lako svrstati među bolje prodavane. Agresivan izgled naglašava klinasti izgled prednjeg dijela automobila, sa blago izlomljenim farovima i vertikalnim pokazivačima pravca i maglenkama, smještenim u donjim uglovima prednje karambolke. Veliki otvor za hlađenje motora nadopunjuje agresivan izgled i odlično se uklapa u čitav prednji dio automobila. Kupolasti izgled automobila najviše je naglašen na bočnoj strani, uz jednostavne dizajnerske linije vrata i bočnih stakala. Stražnji kraj automobila je najinteresantniji, najviše zbog duplog stražnjeg vjetrobranskog stakla, koje je podijeljeno spojlerom sa trećim stop svjetlom. Vertikalne i providne stražnje svjetlosne grupe, zaokružuju čitav izgled automobila. Testni model je dolazio sa alu naplacima od 15 cola, mada sa felgama od 17 cola izgleda puno otmjenije.
Enterijer
Unutrašnjost je priča za sebe, jer je ovaj automobil možda i najneobičniji u ovom dijelu. Naime, čitava instrument tabla je napravljena iz jedne velike i ravne plohe, uz nekoliko dizajnerskih zahvata, koji razbijaju monotoniju. Četverokraki volan ima neobičan izgled, a osim njega, tu je i blago zakrivljeni centralni greben sa instrumentima, na kome se nalazi mala ručica automatskog mjenjača. U sredini su smješteni otvori za ventilaciju, koji su zanimljivo dizajnirani, dok se na vrhu i sredini nalazi instrument tabla. Iako dimenzije Priusa nisu impresivne, unutrašnji prostor impresionira, baš kao i prethodna generacija. Novi model je nešto duži i širi od prethodnika, što garantuje da će unutrašnji prostor biti dovoljan za smještaj pet odraslih osoba bez većih problema, bez obzira da li je u pitanju kraća ili duža relacija. Na prednjim sjedištima raduje udobnost i široke mogućnosti podešavanja sjedišta. Vozač će posebno cijeniti podršku za kičmu, koja je elektronski podesiva i odmorište za lijevu nogu. Unutrašnjost i prtljažnik kriju dosta skrivenih pretinaca koji će sigurno biti od velike koristi u svakodnevnici. Nedostatak klasičnog centralnog grebena između vozača, te širok naslon za ruku koji mogu podijeliti vozač i suvozač znači da ćete se voziti ugodno zavaljeni u vrlo udobna sjedišta. Pored prostranog putničkog prostora, Prius se odlikuje i izdašnim prtljažnim prostorom – bez sklapanja stražnjeg reda sjedišta u prtljažnik možete smjestiti 446 litara prtljaga, dok sa spuštenim stražnjim sjedištima možete spakovati čak 1120 litara. Prtljažnik ne samo što je prostran već je i lako pristupačan.
Motor i podvozje
O HSD pogonu je već napisano mnogo tekstova, ali ipak, moramo naglasiti da je i on u novoj generaciji Priusa evoluirao. Unaprijeđenja na ovom polju su više nego primjetna, a nove baterije su sada kompaktnije tako da obezbjeđuju isti kapacitet, a pri tom zauzimaju manje mjesta i manje su teške, iako su pitanju i dalje metal hidridne baterije. Novi elektromotor i kompletan elektro pogon je za oko 20 posto lakši nego u prethodnom modelu. Benzinskom motoru je povećana zapremina sa 1,5 na 1,8 litara, što omogućava da se isti obrtni moment proizvede na nižim obrtajima nego ranije. Novi benzinski motor proizvodi 99KS i 142Nm obrtnog momenta. Elektropogon se oslanja na sinhroni elektromotor snage 60kW kojeg pogone NiMH baterije. Motor i ovog puta radi po Atkinsonovom ciklusu, a novitet je da je pumpa za vodu sada elektropokretana čime je iz pogona izbačen i posljednji agregat pogonjen remenom. Prethodna generacija je donijela elektro pogonjeni klima uređaj, pa je sada Prius bez ikakvog remenja u motoru, dok je tu još samo lanac za pokretanje bregastih osovina. Elektronski pokretana i kontrolisana vodena pumpa, pored izbacivanja poslednjeg kaiša iz motornog prostora ima i dodatnu prednost. Ovako pokretana vodena pumpa može raditi i po isključivanju automobila, čime se omogućava pravilno rashlađivanje komponenti motora nakon dužeg putovanja. Ukupna snaga HSD pogona je sada povećana sa 110 na 134KS, odnosno ukupna snaga oba pogona nije zbir pojedinčanih snaga. Benzinski motor je opremljen Dual VVT-i sistemom kontrole rada usisnih i izduvnih ventila što također omogućava više obrtnog momenta na širem opsegu rada motora uz smanjenu potrošnju. Vožnja na baterije je do 60 km/h na sat, dok se iznad ove brzine uključuje benzinski motor.
Tu je još i Eco ekran, gdje tačno možete provjeriti koliko ste energije prikupili uz pomoć HSD pogona, koliko ste goriva potrošili i tok energije kroz HSD pogon. Novi Prius se, također, može pohvaliti izuzetno niskim koeficijentom vazdušnog otpora od 0,25. Deklarisana potrošnja Priusa je 3,9 litara na 100km u prosjeku, dok se na otvorenom spušta i na 3,7 litara. Ubrzanje od 0 do 100 km/h iznosi oko desetak sekundi, a maksimalna brzina je oko 180 km/h. Kako je ovjes prethodne generacije bio nešto mekši, novi model ima primjetno tvrđe vješanje, što baš i ne pristaje famoznim bh. cestama. Pojedini modeli Priusa se isporučuju sa felgama veličine 15 cola, na kojima su gume visokog profila, kao što je to bio slučaj na našem testnom modelu, pa to poboljšava situaciju. Ogibljenje naprijed je MacPherson nezavisno, dok se pozadi nalazi torzija. Ne znamo baš je li za ovakav automobil prikladno tvrđe vješanje jer HSD pogon ne zahtjeva agresivnije podešen ovjes. Kočioni sistem sada ima disk kočnice na svim točkovima, a kočionom sistemu, kao i do sada, asistira elektromotor koji prikuplja energiju koja se rasipa prilikom kočenja.
Oprema
Na polju opremljenosti Toyota je dugo vremena jedan od vodećih proizvođača po pitanju serijske opreme. Naš testni model je dolazio u paketu opreme Sol, koji između ostalog u seriji sadrži sisteme poput ABS, VSC – kontrole stabilnosti vozila, Traction controla, EBD – elektronske distribucije snage kočenja, BA – pomoć pri naglom kočenju, WIL – sistem zaštite vrata od trzanja prilikom sudara, EBS – sistem upozorenja pri naglom kočenju. Osim ovoga, kupci dobijaju zračne jastuke za vozača i suvozača, zračni jastuk za koljena vozača, bočne jastuke i zavjese za putnike, zatezanje pojaseva i povlačenje volana i papučica prilikom sudara, ISOFIX sistem na stražnjim sjedištima, automatski klima uređaj, kožom presvučen upravljač podesiv po visini i dubini sa komandama na njemu, Smart&Entry sistem ulaska u vozilo bez ključa, pokretanje motora pritiskom na dugme, HUD informacioni ekran projektovan na vjetrobransko staklo, multiinformacioni ekran i ekran Eco vožnje, električno podesivi i grijani vanjski retrovizori, elektrohromatski retrovizor u unutrašnjosti, prednja svjetla za maglu, LED stražnja svjetla i aluminijski naplaci od 15 cola. Cijena ovako opremljenog modela iznosi 54.568 KM. Testni model je imao dodatne opreme u vidu solarnog krova sa solarnim punjenjem klime i mogućnošću paljenja klima uređaja preko daljinskog ključa, što za doplatu iznosi 2.151 KM. Također, uz doplatu od 1.1134 KM dobijate Bluetooth mogućnost povezivanja sa Handsfree sistemom i priključke za iPod, iPhone i USB. Tu je još i HDD navigacioni sistem sa ekranom osjetljivim na dodir, kamerom za vožnju unatrag i sistemom za pomoć pri parkiranju, a za svu pohranu podataka tu je i 40 GB hard diska, što u doplati iznosi 4.107 KM.
Impresije
Kako smo testno vozilo preuzeli u toku praznika, nesnošljive gužve u gradu su se pružale u nedogled. Tu je Prius sebe prikazao u najboljem svjetlu, jer se pokazao idealnim za duge gradske gužve, a pored toga imate konstantan osmijeh na licu, jer znate da ne zagađujete okolinu. Bilo da stojite u dugačkom redu na semaforu, kada se automobil automatski gasi, ili kada milite po cesti, kada se vozite na energiju iz baterija, Prius ne zagađuje okolinu i ostavlja pozitivan efekat na cesti. Nažalost, ekološka svijest u našoj zemlji još nije na nivou kakvom bi trebala biti, dok ostale države, poput Srbije koja daje podsticaje građanima za kupovinu ovakvih vozila, razvijaju ekološku svijest. A Prius? On vrijedi svake uložene marke!
Foto: Alden Hadžagić