Categories
Novosti Testovi

TEST: Mercedes GLK 350 CDi 4MATIC

Iako se na svjetskim tržištima Mercedes GLK prodaje već tri godine, ovaj kompaktni SUV ne prestaje biti centar pažnje ljubitelja automobila, što dokazuje i prodaja ovog modela, koja je uvijek u vrhu klase kojoj pripada.

Kako je moda kompaktnih SUV automobila postajala sve popularnija, tako je i Mercedes-Benz odlučio ponuditi svog predstavnika u ovoj klasi. Prvi modeli su svjetlo dana ugledali prije dvije godine i odmah su izazvali pažnju javnosti. Bio je to, slobodno se može reći, prvi Mercedesov predstavnik retro dizajna, filozofije koju danas uspješno slijede mnogi Mercedesovi modeli. Iako je ovakav dizajn izazvao oprečne stavove javnosti, ne može se ne tvrditi da je dizajn bio pun pogodak.

Dizajn

Kao što smo već napisali, ovo je jedan od prvih modela Meredesove nove filozofije retro dizajna, koja u isto vrijeme kombinira retro detalje starijih Mercedes modela, sa modernim dizajnom. U svjetlu tog dizajna, ne treba zamjeriti što, prema nekima, GLK izgleda previše kocaksto, jer je to upravo bila i glavna smjernica dizajnera. Posmatrajući automobil sprijeda, u oči odmah upada velika maska hladnjaka sa čuvenim znakom, smještenim između tri kromirane lajsne. Farovi su romboidnog oblika sa jasno istaknutim sočivima, a na dnu prednjeg dijela se ističe masivna karambolka. Najimpozantniji detalj prednjeg dijela svakako jeste velika prednja hauba, koja daje dodatnu osobnost ovom modelu. Bočna strana je jednostavno dizajnirana, sa jasnim dizajnerskim linijama po sredini automobila, a na testnom modelu su dodatnu eleganciju davali kromirani krovni nosači, zatim kromirani bočni nosači na pragovima te zatamnjena stražnja stakla. Ne treba zaboraviti ni vanjske retrovizore sa integriranim pokazivačima pravca. Stražnji dio GLK na sebi jasno ima obrise kućne filozofije dizajna, uz primjetne velike svjetlosne grupe u LED tehnologiji, a tu su i velika stražnja peta vrata. Krom je prisutan i na ovom dijelu automobila, kao zaštitna letvica ispod vrata prtljažnika i uz lajsne na stražnjoj karambolci. Ukupan dojam zaokružuju i dva kromirana završetka ispušnih cijevi, koji naslućuju kakav se agregat krije ispod prednjeg poklopca.

Enterijer

Kao što smo već navikli od jednog premium proizvođača, kvaliteta materijala u enterijeru je neupitna. Osim kvalitete, posebno treba pohvaliti savršenu preciznost u izradi i sastavljanju materijala. I u unutrašnjosti su primjetni dizajnerski detalji koji najviše podsjećaju na retro dizajn, što čitav enterijer čini jako privlačnim i jednostavnim za rukovanje. Sve komande su blizu vozača i ergonomija je na mjestu. Čitav kokpit je jednostavno dizajnerski izveden sa naglašenim centralnim grebenom, na čijem je vrhu LCD ekran. Srednji greben sadrži komande odličnog audio uređaja i klima uređaja. Srednji greben je sastavljen na vrhu sa instrument tablom, koja se sastoji od tri pregledna instrument kruga, a u sklopu većeg centralnog kruga smješten je board kompjuter. Upravljanje pokazivačima pravca, brisačima i dugim svjetlima je kod svih modela Mercedesa smješteno na jednoj ručici sa lijeve strane volana, što zahtjeva manje privikavanje, ali je zaista praktičan detalj kada se naviknete na to. Odličan kožni volan dobro leži u ruci, a na njemu su smještene i komande za telefon i audio sistem. Kvaliteta materijala je prisutna u svakom dijelu unutrašnjosti, sve od polukožnih sjedišta sa dobrom potporom, pa do alumunijskih umetaka na kokpitu. Prostora ima dovoljno, mada se, s obzirom na veličinu, u ovom modelu očekivalo nešto više prostora. Ponudu prostora zaokružuje i zapremina prtljažnika od 450 litara, dok sa preklopljenim stražnjim sjedištima zapremina raste na 1.550 litara.

Agregat

Testni model je dolazio sa dobro poznatim dizelskim V6 agregatom zapremine 3.000 kubika. Ovaj agregat je stari znanac u ostalim Mercedesovim modelima, a odlikuje ga jačina od 231 KS i kamionski okretni moment od čak 530 Nm. Zato i ne čudi što je ovaj agregat dugo vremena lider klase dizelaša sa šest cilindara, a uskoro se očekuje i njegova nova verzija. Ne treba biti veliki maher pa zaključiti da ovaj agregat pristaje kao rukavica testnom modelu. Iako ima oko 1,8 tona težine, GLK ima fantastična ubrzanja, koja se komotno mogu mjeriti i sa sportskim automobilima. Tako ubrzanje od 0 do 100 km/h iznosi odličnih 7,5 sekundi uz maksimalnu brzinu od 220 km/h. Ipak, za ovakva odlična ubrzanja nije samo zaslužan agregat, nego i sedmostepeni automatski 7G-TRONIC mjenjač, uz opcije Comfort, Sport i Manual promjene brzina. Uz klasično automatsko prebacivanje brzina, vozač može pomoću ručice mjenjača ili paddle shift papučica na volanu mijenjati stepene prenosa. Na ovaj način vozač ima potpunu kontrolu vozila i vožnja predstavlja pravo zadovoljstvo. GLK dolazi u dvije pogonske varijante, sa pogonom na stražnje točkove i sa pogonom na sva četiri točka tzv. 4MATIC sistemom. Iako se na prvi pogled čini da je GLK previše nizak za neke vanterenske aktivnosti, to ipak nije tako, prvenstveno zahvaljujući sofisticiranom integralnom pogonu 4MATIC, koji je pod stalnim nadzorom elektronike. Prilikom vožnje po vanasfaltnim terenima, okretni moment se putem automatskog 7G-TRONIC mjenjača prenosi na prednju i stražnju osovinu u omjeru 45:55 u korist stražnje osovine. Tu je i modificirani ESP koji na neprohodnom terenu dopušta proklizavanje određenog točka i tehnologija aktivne šasije koja automatski podešava podvozje ovisno o stanju podloge. Povratkom na asfalt, GLK pokazuje još bolje vozne osobine, pogotovo prilikom brzih prolazaka kroz krivine gdje do izražaja dolazi pogon na sva četiri točka. Pritom se potrošnja kretala oko 8,5 litara u kombinovanim uslovima vožnje. Zato smo se nekad sa pravom pitali, da li zaista vozimo SUV model?

Oprema i cijena

Testni GLK je imao zaista dugu listu opreme, a ovaj put ćemo izdvojiti samo neke od ponuđenih stavki. Ovaj model je imao Sport paket dodatke pa tako treba izdvojiti umetke od aluminija u unutrašnjosti, sportske papučice, kožni trokraki volan, kromirane pragove i alu nosače na krovu…Od ostalog tu su parking senzori naprijed i pozadi, električno preklopivi vanjski retrovizori, alarm, kišni senzor, automatska biksenon svjetla sa praćenjem putanje vozila, automatska dvozonska klima, MP3 audio sistem sa navigacijom, telefon, grijanje prednjih sjedišta, zatamnjena stražnja stakla…Ovako opremljen GLK inače ima cijenu od 107.775 KM.

Impresije

Mercedes GLK je zaista izvanredan kompaktni SUV sa sportskim duhom. Odlično popunjava prostor između sportskog i terenskog načina vožnje, jer se može koristiti i kao porodični automobil. Kvaliteta, tradicija, sigurnost i brdo opreme garantuju da ovaj SUV postane vaša nova karakterna osobina.

Foto: Dženan Kriještorac

One reply on “TEST: Mercedes GLK 350 CDi 4MATIC”

Comments are closed.