Jedna od automobilskih kompanija koja je tokom prošle godine predstavila možda, ako ne najveći broj noviteta, onda sigurno najbitnije novitete, jeste Škoda. Nakon što smo imali priliku probati novi kompaktni model ove kompanije, sveprisutnu i poplarnu Octaviu, na red je došao i novitet ove kompanije Rapid.
Iako su mnogi poklonici Škode odmah rekli kako Octavia, zbog svojih dimenzija ide u srednju klasu, a da Rapid zauzima njeno mjesto, to jednostavno nije istina. Naime, iako je Rapid cjenovno pozicioniran kao nekada najjeftinije verzije Octavie, on ipak ostaje u A klasi, kao nešto izduženiji hatchback. Na taj način će Škoda i dalje imati dostojnog cjenovnog predstavnika i ciljati na kupce koji za manje novca žele automobil poput nekadašnjih generacija Octavie.
Dizajn
Rapid je, slobodno se može reći, začetnik nove dizajnerske filozofije u Škodi, koju, kako sada vidimo, polako prihvaćaju svi aktuelni modeli, bilo da se radi o novim ili o onim obnovljenim. Naša zamjerka, a to smo već napisali, odnosi se na činjenicu da Rapid i previše liči na novu Octaviu. Razumijemo da je moralo doći do kućne pripadnosti modela, ali razlike skoro i da nema. Dizajnerske linije su oštre i jednostavne, a takav dizajn je danas sve traženiji. S prednje strane dominira velika rešetkasta maska hladnjaka, sa kromiranim linijama, te veliki i providni farovi. Kao što je i to slučaj sa svim modernim automobilima, tu je i veliki prednji odbojnik na kojem se nalaze velika dnevna svjetla i saćasta maska hladnjaka. Bočna linija otkriva trovolumenski oblik Rapida, ali nemojte se prevariti, i dalje se radi o modelu sa pet vrata. Na stražnjem dijelu se nalaze LED svjetlosne grupe, te masivna peta vrata i stražnji odbojnik.
Enterijer
I ovdje smo već sve vidjeli kod Octavie, a radi se samo o užoj varijaciji enterijera, jer Rapid se sa Octaviom nikako ne može porediti po širini. Skladne i jasne dizajnerske linije nastavljaju se i u enterijeru, a najefektivnija je centralna konzola, koja je jako pregledna i jednostavna za koristiti. Ergonomičnost je na visokom nivou i sve kontrole je vrlo lako koristiti. Mane bi se mogle uputiti nešto slabijoj kvaliteti materijala na pojedinim mjestima u enterijeru, ali kada shvatite kom cjenovnom rangu Rapid pripada, to je i očekivano.
Ipak, u top opremljenim verzijama, kao što je bio testni model, ovakvih materijala ne bi trebalo biti. Još jedna zamjerka se odnosi na nepostojanje tastera za otvaranje stražnjih prozora na vozačevim vratima, iako je testni Rapid bio uredno opremljen stražnjim električno pokretanim prozorima. Razumljivo je da se mora štedjeti, ali ovo je ipak pretjerivanje. Ipak, nakon mnogo pritužbi, u Škodi su odlučili ovo promijeniti, te će ubuduće ti tasteri postojati i na vozačkim vratima.
Rapid nas je kupio prostorom, posebnom na stražnjoj klupi, mada je i tu bilo trikova skraćivanja sjedećeg dijela stražnje klupe, ali ništa što bi uticalo na udubnost vožnje na duže staze. Naravno, prtljažnik je bez premca u klasi i ima zapreminu od 510 litara, a sa spuštenim stražnjim sjedištima zapremina raste na 1.470 litara.
Motor i podvozje
Testni model bio je opremljen 1,6 TDI dizelskim motorom sa 105 KS i 250 Nm. Zahvaljujući činjenici da se maksimalni obrtni moment javlja već od 1.500 obrtaja u minuti, te traje do 2.500 obrtaja, Rapid sa ovim motorom je vrlo živahan automobil, što se posebno da osjetiti u nižim stepenima prenosa. Ali, kao i svi dizeli, kada kazaljka pređe podiok od 4.000 obrtaja, polako gubi dah. Ipak, ne treba pretjerivati, jer se radi o porodičnom automobilu sa produženim međuosovinskim razmakom, stoga nemojte očekivati čuda u vožnji.
Upravo zbog tog razmaka, ali i zbog svoje visine, Rapid ima nešto naglašenije zanošenje stražnjeg kraja, naravno, ako baš pretjerate u vožnji. Zbog povećanog razmaka, ni prelazak preko rupa neće proći nezapaženo, pa ćete često čuti tupi zvuk sa stražnje osovine. Ipak, ono što izvlači osmijeh na lice jeste potrošnja ovog modela, ustvari potrošnja ovog motora. Tako Rapid u gradskim uslovima troši oko šest litara dizela, dok se prosjek na otvorenim cestama spušta čak i preko dvije litre, što je za bh. uslove hvale vrijedan podatak.
Serijska oprema
Servo upravljač, rezervni točak punih dimenzija i priručni alat, zračni jastuk za vozača i suvozača, CLIMATIC automatski klima uređaj, , termoizolaciona stakla, set za pušače (pepeljara + upaljač), dnevno svjetlo, imobilizator, elektro podesiva i grijana vanjska ogledala, zadnji naslon dijeljiv i oboriv, prednja maglo svjetla, kućišta vanjskih osvrtnih ogledala i ručki vrata u boji vozila, kožna ručica mjenjača, vrata pretinca za rukavice – osvijetljena, kromirani elementi na kontrolnoj tabli + kromirane ručke na unutrašnjem dijelu vrata, ESC uključujući ABS, MSR, ASR i EDS, tonirana stakla, MFA Board Computer, centralno daljinsko zaključavanje, kromirani paket, radio CD MP3 uređaj SWING, kožni upravljač, pretinac suvozača sa sistemom hlađenja, električni podizači prozora naprijed + nazad, tekstilni podni prostirači, srednji naslon za ruku naprijed, bočni zračni jastuci naprijed, manuelno podešavanje visine sjedišta vozača i suvozača.
Dodatna oprema
– Alu felge DIONE – 309 KM
– Dynamic paket (mali kožni paket + komforna sportska sjedišta + kromirani paket) – 351 KM
– Bočne zaštitne lajsne u boji vozila – 86 KM
– Metalik boja karoserije – 621 KM
[wzslider autoplay=”true”]
Zapremina motora | 1.598 |
Snaga i obrtni moment | 105 KS i 250 Nm |
Kombinirana potrošnja na 100 km | 5 litara |
Ubrzanje do 100 km/h | 10,6 sekundi |
Maksimalna brzina | 190 kilometara na sat |
Težina | 1.265 kilograma |
Zapremina prtljažnika | 510 litara |
Zapremina rezervoara | 50 litara |
Garancija | Četiri godine ili 120.000 kilometara |
Cijena osnovnog modela | 20.115 KM |
Cijena testnog modela | 32.141 KM |
4 replies on “TEST: Škoda Rapid 1,6 TDI Elegance”
.
ñïñ.
.
tnx for info!!
.
ñýíêñ çà èíôó.
.
ñïàñèáî çà èíôó!