Pred početak utrke koja se održava ovog vikenda u Abu Dabiju na stazi Yas Marina, Kimi Raikkonen se nije pojavio u četvrtak na regularnom brifingu za medije. Iz Lotusa naravno stižu neuvjerljive izjave kako je to radi toga što je Kimi htjeo da više vremena provede kod kuće. Naravno svima koji prate F1 je jasno da su odnosi između rukovodstva tima i šampiona iz 2007 izrazito zategnuti kao i činjenica da je “brak iz bajke” nakon nepune dvije godine pred neslavnim raspadom.
Lošim odnosima pored incidenta sa psovanjem putem radio veze na prošloj utrci nije pomogla ni izjava Raikkonena kako jedan od najvećih razloga za odlazak u Ferrari to što Lotus nije bio u stanju ispoštovati ugovor o redovnoj isplati novca i premija. Isti problem je bio i prošle sezone jer je Kimi na kraju u poretku vozača bio na neočekivanoj trećoj poziciji sa hrpom osvojenih bodova, tako da je Lotus bio primoran da ispuni obaveze iz ugovora o isplati premija za osvojene bodove, podijume i jednu pobjedu. Borba za drugo mjesto u konstruktorskom poretku ove sezone kao i to da su prošle godine radili jako dobar posao, nisu bili dovoljni da zadrže vozača o čijim kvalitetima nema potrebe trošiti riječi ali ono što je također jako važno za jedan tim, vozača koji je izuzetno privlačan sponzorima zahvaljujući svojoj enormnoj popularnosti.
Zvuči pomalo nevjerovatno za ekipu koja je u usponu, koja pored odličnih rezultata i bolida koju su među tri najbolja, nije u stanju potpisati jak sponzorski ugovor kojim bi pružili potporu onima koji zaista danonoćno liju krv, znoj i suze kako bi crno-zlatni bolidi vodili borbe sa najboljima i tako bili stalno prisutni u TV prijenosima. Prema tome se čini da je ovdje nešto truhlo ali ne u Lotusovoj garaži koja je čini se čista i mirišljava poput apoteke. Truhlovina je po svim prilikama “na gornjem spratu” gdje tukne kao u ribarnici.
Tim iz Enstona (Engleska) sada poznat kao Lotus Renault, prvi put se u Formuli 1 pojavio pod imenom Toleman 1981. godine, to je tim u kojem se 1984. kao rookie pojavio Ayrton Senna 1985. Postaju Benetton F1, a 2002 ih preuzuma Renault što traje do 2011. od kada nastupaju pod imenom Lotus Renault. Ekipa iz Enstonea je u svojoj historiji zabilježila ukupno 64 pobjede u F1 (27 Benetton, 35 Renault, 2 Lotus). Neki od najvećih šmekera u F1 su prošli kroz rukovodstvo ovog tima kao npr. David Richards, Pat Fry, Rorry Burne, Ross Brawn, Pat Symonds, Flavio Briatore, Nicolas Tombazis, Rob White itd…
No postoji nešto po čemu su karakteristični zadnjih desetak godina a to je odnos prema svojim vozačima koji je često bio oštar i nekorentan, pa da pogledamo:
2002. – Renault u potpunosti preuzima Benetton. Vozačka postava Button i Trulli sa solidnim nastupima bez podijuma. Buttonu na debitantskoj utrci u Maleziji izmiče senzacionalno treće mjesto 4 kruga prije kraja, radi kvara.
2003. – Button ostaje bez mjesta u Renaultu te ga zamjenjuje testni vozač Renaulta iz 2002. Španac Fernando Alonso kojem je šef ekipe ujedno i menadžer. Briatore pomalo nekorektno izjavljuje na kraju 2002 sezone da je Button brz kao bandera. „He’s fast as a lamp post“. Alonso sa razlogom postaje miljenik ekipe i svoj raskošni talenat pokazuje na drugoj utrci u Maleziji za Renault gdje osvaja pole poziciju. Do kraja sezone ostvaruje i jednu pobjedu (Hungaroring)
2004. – Alonso ima problema sa kvalifikacionim krugovima (vozio se samo jedan), i Trulli je (pre)često ispred. Trulli neslavno završava sezonu, u kojoj je briljirao i postigao svoju jedinu pobjedu u karijeri briljantnom vožnjom, otkazom tri utrke prije kraja. Briatore izjavljuje kako će mu (Truliju) ugraditi budilnik u bolid jer spava tokom utrke, aludirajući na gubljenje podijuma na Magny Course-u u zadnjem krugu. Bilo je vidljivo da mu se nije sviđalo što je baš on pobijedio u Monaku dok se je Alonso vruće glave slupao u tunelu. Do kraja sezone ga zamjenjuje Villeneuve.
“The Big Boss” Briatore i Pat Symonds
2005. – Renault organizuje test za rookije u Barceloni tokom zimskih testiranja gdje je rečeno da će vozač koji bude najbrži voziti sezonu sa Alonsom. Najbrži je bio polaznik Formule Renault 2000 Robert Kubica postavivši vrijeme kruga opasno blizu Alonsovom. Nakon par dana Briatore poništava „takmičenje“ i dovodi iskusnog sunarodnjaka Fisichellu, računajući da će on biti izvrstan „drugi“ vozač. No ne ide sve kako je planirano Fisichella iznenađujuće na prvoj utrci u konfuznim kvalifikacijama osvaja pole i pobjedu na Melburneu, slijedeće tri utrke mu se misteriozno dešavaju kvarovi na bolidu, od motora do pucanja ovjesa na Imoli, na bolidu Renaulta koji je inače važio kao neuništiv, zahvaljujući čemu pored briljantnih vožnji, Alonso osvaja titulu te sezone.
2006. – Ponovo problem sa Fisichellom, ovaj put briljira na drugoj utrci u Maleziji i pobjeđuje, ubjedljivo. Na slijedećoj utrci u Bahreinu mu se u trenutku kad je zauzimao drugo mjesto ispred svog kolege, gasi bolid u boksu te teškom mukom nastavlja utrku. Do kraja sezone ga često pehovi nisu zaobilazili. To je sezona kada po prvi put slušamo komunikaciju vozača i boksa, kada čujemo Fisichellu : „ Why this shit always happened to me“ ! Do kraja sezone su čak doživili kritike Alonsa koji je izjavio da je zanemaren i da im je važnija konstruktorska od vozačke titule.
http://www.youtube.com/watch?v=iGr40_bwuhM
Fisichella vidno iznerviran ponavljanjem “pehova”
2007. – Renault kritizira izjave rukija Heikkija Kovalainnena kako bolid teško zagrijava gume te da je nepredvidiv i da ga je vrlo teško voziti. Negdje na sredini sezone iz Renaulta priznaju da nisu napravili dobar posao sa prilagođavanjem bolida Bridgestoneovim gumama, te da je nepredvidljiv i da ga je teško voziti. Kova na kraju sezone odlazi u Mclaren.
2008. – U ekipu se vraća Alonso i dolazi tatin sin Nelson Piquet Jr. Alonsovu veoma visoku godišnju platu potrebno je opravdati i dobrim rezultatima no Renault ima dosta problema. Zatim se događa presedan u historiji Formule 1 kada od svog vozača (Piqueta Jr.-a) traže da se namjerno slupa u utrci kako bi taktizirali sa izlaskom Safety car-a i omogućili Alonsu pobjedu u Singapuru. Cijela stvar se zataškala do 2009 godine.
2009. – Ista vozačka postava ima problema sa ostvarivanjem dobrih rezultata a Briatore oštro kritizira Nelsona rekavši da je netalentovan spremivši mu otkaz. No Jr. Nije ostao dužan te je iznio u javnost istinu o utrci u Singapuru od čega nastaje poznata „Crashgate“ saga. Renault trpi težak udarac, šefu ekipe Flavio Briatoreu biva doživotno zabranjen pristup paddocku Formule 1 a glavni šef inžinjera Pat Symonds pet godina zabrane rada u F1. Glavni sponzor Renault F1 tima banka „ING“ napušta ekipu par utrka prije kraja pri tome izjavivši da ne žele imati posla sa prevarantima. Renault samo zahvaljujući svom ugledu u F1 krugovima dobiva „samo“ ukor i uslovnu kaznu.
Piquet Jr. Bježi sa mjesta nesreće – Singapore 2008.
2010. – Čini se da je oporavak na vidiku. Za ekipu potpisuju Robert Kubica i Rus Vitaly Petrov sa prijeko potrebnim sponzorskim ugovorom. Sezona prolazi solidno, ali onda slijedi velika nesreća sa Kubicom i Renault ostaje bez svog ponajboljeg vozača.
2011. – U ekipu dolazi Heidfeld koji vozi u tandemu sa Petrovom. Tokom sezone nailaze na ograničenja sa razvojem bolida radi koncepta „prednjih“ auspuha a Rusovu opasku o lošoj strategiji na par utrka dočekuju na nož i definiraju kao kritikovanje ekipe u javnosti i do kraja je Petrovu otkaz neminovan. Otkaz dobija i Heidfeld i to na pola sezone koju je solidno vozio, obzirom da je uskočio u zadnji tren.
2012. – Sa novim vodstvom Ekipa iz Enstona doživaljava preporod, dovodeći Kimija Raikkonena koji nakon dvije godine odsustva vozi sjajno, napravili su odličan posao. Sa njim na čelu Postaju i napopularnija ekipa. No Romain Grosjean iz utrke u utrku krši bolide i na kraju dobija zabranu vožnje na jednoj utrci radi katastrofalnog sudara koji je izazvao na Spa pri tome vjerovatno koštavši Alonsa titule. No obzirom da je šef ekipe Boullier Grosjeanov menadžer, uzburkane vode se polako smiruju, pogotovo jer do kraja Kimi pobjeđuje jednu utrku.
2013. – Lotus Renault kreće jako oštro i pobjeđuju na prvoj utrci, Kimi Raikkonen vozi sjajno a i Romain sve manje pravi gluposti na stazi. No nakon par utrka iz određenih izvora dolazi vijest da Lotus ima ozbiljnih finansijskih problema i to se počinje ogledati na stazi. Sve je manje Update-a na bolidima i počinju kaskati za vodećim. Na ljeto stiže vijest kako finac na kraju sezone napušta Enstone i vraća se u Ferrari. U trenutku kada su pripremili reviziju bolida tu vijest ne podnose dobro, naročito u „Track operations“ odjelu sa „kočijašem“ Permanom. Kimi pada u drugi plan i svi se okreću ka Grosjeanu od koga pokušavaju da naprave pobjednika.
Sve to zvuči normalno, vozač u odlasku naravno da će sve manje biti u centru pažnje a naročito će se izuzimati od bilo kakvih podataka sa slijedeću sezonu. Ali komunicirati putem radio veze onako žestoko uz psovke u javnosti prema, prije svih, svom vozaču, e to je već nedostatak respekta. Respekta koji smo ovom kraćom analizom pokušali pokazati da ga u ovoj ekipi u zadnjih 10 godina nije nikad ni bilo. Od nazivanja svojih vozača banderama, taktiziranja o namjernim sudarima do psovki. Mnoge stvari u životu treba završiti dostojanstveno i gospodski.
Kimi Raikkonen još uvijek nije siguran da li će završiti ove tri utrke do kraja sezone i u potpunosti je u pravu. Čovjeku koji je od 2012 preporodio tim, zabilježio dvije pobjede, 15 podijuma i osvojio hrpu bodova, treba dati i platu.
7 replies on “F1 – Analiza: Žestoki odnosi u Lotusu nisu nikakva novina”
.
ñïàñèáî!
.
hello!
.
thank you!!
.
ñïàñèáî çà èíôó!!
.
good info.
.
thank you.
.
ñïñ.