Categories
Novosti Testovi

TEST: Dacia Sandero 1,5 dCi Laureate

SAM_1369Nedavno smo se družili sa novom Daciom Logan, a sada je red došao na novi Sandero. Novi modeli su na. bh. cestama već izazvali dovoljno pažnje i njihov nastup je odlično medijski popraćen, stoga smo imali relativno lak zadatak u određivanju kvaliteta novog Sandera. Dacia Sandero nastavlja tamo gdje je stao njegov prethodnik. Prvi Sandero brzo je pobrao simpatije kupaca širom istočne Evrope, ali i ostatka svijeta, gdje se prodaje pod Renaultovim logom, pa je ulog u pravljenju njegovog nasljednika bio veliki. Srećom, Rumuni nisu omanuli, nego su tržištu ponudili moderan automobil po, i dalje, prihvatljivoj cijeni.

Dizajn

Što se tiče dizajna, Sandero, a sa tim se slažu mnogi, sada izgleda mnogo modernije. To je prvenstveno postignuto zahvaljujući prednjem dijelu vozila. Sandero je dobio novi izgled farova, ali i nove farove i novu maska hladnjaka sa kromiranim letvicama i velikim Dacia logom na sebi. Tu je još i prednji, masivni, odbojnik sa okruglim svjetlima za maglu naglašenim plastičnim okvirom, kao i saćasta rešetka hladnjaka. Kao što je to bio slučaj i sa Loganom, i novi Sandero je sada nešto niži, što je doprinijelo dinamičnom izgledu vozila. Ipak, ono po čemu se Sandero razlikuje u odnosu na Logana jeste stražnji dio automobila, gdje je Sandero mnogo praktičniji, zbog petih vrata. Osim petih vrata, na stražnjem dijelu prisutne su i svjetlosne grupe modernog izgleda te stražnji odbojnik sa prostorom za registracijsku oznaku.

SAM_1372

Enterijer

Što se tiče enterijera, on je istovjetan kao i onaj u Loganu, pa ćemo samo u kratkim crtama nabrojati glavne značajke. Tu je srednja konzola sa već poznatim kružnim otvorima ventilacije i radiouređajem. Ispod se nalaze kontrole klimatizacije, kao i kontrole otvaranja/zatvaranja prednjih stakala, što je već zaštitni znak Dacie. Dizajn čitavog kokpita je moderan, kvalitet materijala je na nivou cijene Sandera, a instrument tabla sastoji se od brzinomjera, obrtomjera i ekrana board kompjutera. Volan je trokraki, tanak je kao onaj u Loganu, a iza njega su smještene kontrole audiouređaja.

SAM_1374

Što se tiče prostora, Sandero raspolaže solidnom ponudom, ali samo za putnike one na prednjim sjedištima. Straga i nije baš toliko komotno, pogotovo ako se sjedi iza, dimenzijama, kapacitetnijeg vozača. Ipak, kako je Sandero pripadnik klase gradskih automobila, po ponudi mjesta na stražnjoj klupi ne zaostaje puno za svojim konkurentima. Sjedišta su udobna i ne umaraju tokom vožnje, a jedina zamjerka je da su prednja sjedišta kraća na dijelu za sjedenje. Što se tiče prtljažnika, njegova zapremina iznosi 320 litara, dok se preklapanjem stražnjih sjedišta zapremina penje na fantasitčnih 1.200 litara.

Motor i podvozje

Ovaj put smo na raspolaganju imali Sandera sa dizelskim motorom, što je za nas bilo osvježenje, jer smo ranije ovakve Dacia modele imali sa benzinskim motorima, osim MPV modela Lodgy. I odmah se, na prvu, vidi koliko dizelski motor Sandero čini živahnijim, zahvaljujući i tome da je Sandero relativno lagan automobil, ali, ko bi rekao, i teži od Logana. Motor je već odavno dokazani, ali i više puta modernizirani, 1,5 dCi sa 75 KS i obrtnim momentom od 180 Nm. Osim što je Sandero sa ovim motorom jako živahan automobil, on je i veoma mali potrošač. Naime, slobodno se može tvrditi, 1,5 dCi je jedan od najštedljivijih motora na tržištu, a u Sanderu troši baš malo. Gradska potrošnja kretala se oko pet do 5,5 litara, što je veoma impresivan rezultat, a još je impresivnija potrošnja na otvorenim dionicama puteva, gdje se lako postiže potrošnja od 3,5 do četiri litra dizela.

130518080.4_xl

Mjenjač je petostepeni ručni i ima dobro proračunate prenosne omjere, te dodatno doprinosi umanjoj potrošnji. Što se tiče vožnje, Sandero, kao i njegov veći brat Logan, ima ovjes koji je prvenstveno razvijan za loše ceste, kao što su i one naše. Nećete osjetiti previše tupe udare kada budete prelazili preko neravnina i kratera na cestama, ali ćete često osjetiti kako se gorivo u rezervoaru bućka, što je često znalo irtirati, te smatramo da bi taj problem riješila bolja izolacija. Vožnja Sandera je lagana, ergonomski se dobro sjedi i sve je nadohvat ruke. Ako nekad poželite Sandero voziti malo oštrije, on se neće buniti, a motor će dati sve od sebe da se na trenutak osjećate kao da ste za volanom mnogo jačeg auta.

Serijska oprema

ABS, ESP, kontrola trakcije, servo-upravljač, 12V utičnica, djeljiva zadnja klupa (1/3 ili 2/3), zračni jastuk za vozača i suvozača, bočni zračni jastuci, vozačko sjedište i upravljač podesivi po visini, zatamnjena stakla, signalizator vozačkog sigurnosnog pojasa, pepeljara i upaljač, indikator promjene stepena prenosa, priprema za ISOFIX nazad, kit za popravak guma, klimauređaj, radio CD MP3 bluetooth USB/AUX sa komandama na upravljaču, odbojnici u boji karoserije, kromirana maska hladnjaka, prednja svjetla za maglu, putni računar, mjerač vanjske temperature, unutrašnjost u tamnosivoj boji sa hromiranim elementima, rukohvat na prednjim vratima, tri naslona za glavu nazad, centralno daljinsko zaključavanje, električno spuštanje prednjih stakala, električno podesivi vanjski retrovizori sa kućištima u boji karoserije, osvijetljen prtljažni prostor, automatsko zaključavanje vrata u vožnji.

Dodatna oprema

Električno spuštanje zadnjih stakala – 229 KM

Metalik boja – 664 KM

Alu 15-inčne felge Empreinte – 458 KM

[wzslider autoplay=”true”]

 

Zapremina motora 1.461
Snaga i obrtni moment 75 KS i 180 Nm
Kombinirana potrošnja na 100 km 4,5 litara
Ubrzanje do 100 km/h 14,2 sekundi
Maksimalna brzina 160 kilometara na sat
Težina 1.033 kilograma
Zapremina prtljažnika 320 litara
Zapremina rezervoara   50 litara
Garancija Pet godina ili 100.000 kilometara
Cijena osnovnog modela 15.011 KM
Cijena testnog modela 19.816 KM

7 replies on “TEST: Dacia Sandero 1,5 dCi Laureate”

Comments are closed.