Škoda Octavia treće generacije, automobil koji su mnogi u našoj zemlji željno iščekivali, stigao je ljetos na domaće tržište i odmah izazvao veliki interes potencijalnih domaćih kupaca. Imali smo priliku da se sa novim češkim proizvodom družimo punih sedam dana, a pritom smo sa ovom češkom krstaricom prešli skoro 1.800 kilometara raznih puteva. Iznenađenja nije bilo, jer je Octavia odlično upakovan automobil, koji se tokom svih uslova vožnje pokazao dobrim. Zahvaljujući većoj dužini, Octavia je komfornija, ali i mnogo udobnija od svog prethodnika.
Dizajn
Vanjski izgled automobila oslikavaju moderne i trendovske linije dizajna. Octavia više nema toliko oblih linija, kao što su to imali njeni prethodnici, nego dizajnom dominiraju oštre linije. Prednjim dijelom dominira rešetkasta maska hladnjaka, sa modernim i providnim farovima. Na prednjem odbojniku smještena su masivna prednja svjetla za maglu, a tu je i saćasta maska hladnjaka.
Velika prednja hauba, čije linije naglašavaju njenu masivnost, daju dodatnu dozu dinamičnosti čitavom prednjem kraju vozila. Ono po čemu je nova Octavia najfascinantnija jeste njena bočna linija, koja izgleda impresivno i zaista se, na prvu, može reći da Octavia pripada srednjoj klasi, ali ona je i dalje kompakt, koliko god to čudno zvučalo.
Iako je Octaviji povećan međuosovinski razmak, točkovi su ipak smješteni malo bliže srednjem dijelu vozila, pa stoga prednji, a pogotovo stražnji dio, imaju dosta prevjesa. Na boku su još primjetni naglašeni blatobrani, kao i masivni par prednjih i stražnjih vrata. Jedina stvar koja, možda, podsjeća na prethodnu generaciju Octavie jesu stražnja svjetla izvedena u sličnom obliku kao na facelift verziji Octavie druge generacije, ali sada su znatno modernija, zahvaljujući LED tehnologiji. Masivna peta vrata sa zanimljivim dizajnerskim potezima, zaokružuju čitav izgled automobila. Može se reći, da Octavia nikad nije izgledala zrelije, ali i nikad ranije nije ovoliko ličila na neki drugi model. Naravno, pod tim mislimo na manji Rapid, ali Octavia svoju specifičnost naglašava veličinom.
Što se tiče unutrašnjosti, dizajneri su igrali na sigurno i nisu inkorporirali ništa što već, na neki način, nije viđeno u VW koncernu. I opet dolazimo do prevelike sličnosti sa manjim Rapidom, pogotovo u izgledu kokpita. Razumijemo da su svi modeli pripadnici istog koncerna, ali Octaviji su se, bar zbog pripadnosti klasi, mogle dati još neke dizajnerske razlike, osim kvaliteta enterijera, koji je u Octaviji za četiri stepenice viši nego onaj u Rapidu.
U suštini, kokpit kod Rapida i Octavie svoj izgled vuče iz izgleda kokpita Superba, koji je i danas jedan od najboljih u svojoj klasi. Stoga je i logično što su dizajneri igrali na sigurno, a uz kvalitetne materijale, Octavia se ipak malo izdvaja od svog manjeg brata. Centralnim dijelom konzole dominira odličan audiouređaj sa touchscreenom (u ovom paketu opreme sa potpisom proizvođača audioopreme Canton), a tu je i danas nezaobilazni klavir lak. Iako to daje dodatnu dozu ekskluzivnost, ovaj lak je mnogo podložniji prljanju. Jednostavne i logične kontrole klimauređaja nalaze se ispod audiouređaja, oko kojeg se i nalaze tipke za kontrolu raznih sistema vozila, od kontrole tona, do kontrole režima načina vožnje.
Instrument tabla sa dva instrument kruga može se pohvaliti i novim izgledom interfacea board kompjutera, koji je vrlo lagan za koristiti preko tipki na upravljaču, a i vrlo je koristan i pregledan. Osim četverokrakog volana sa tipkama za kontrolu audiouređaja i telefona, novost je da je tempomat smješten na ručici žmigavca, te se i na njegovu kontrolu vrlo lako navići. Što se tiče ponude prostora, ona je zaista rakošna, što je i očekivano, zahvaljujući povećanom međuosovinskom razmaku.
Tako taj razmak sada iznosi slično kao i kod automobila srednje klase od prije nekoliko godina, a ni za današnjim modelima iste klase Octavia puno ne zaostaje. Na prednjim, udobnim, sjedištima prostora ima dovoljno, te je vrlo lako naći idealnu poziciju za sjedenje. Straga je situacija još bolja, mada je dodatni prostor za noge dobijen i skraćenjem stražnje klupe za sjedenje. Ono što je najbolje u novoj Octaviji sigurno jeste zapremina prtljažnika od fantastičnih 590 litara, dok se preklapanjem stražnjih sjedišta zapremina penje na 1.580 litara.
Motor i podvozje
Testni model bio je pogonjen sada već dobro poznatim 2.0 TDI motorom sa 150 KS i 320 Nm obrtnog momenta. Ovo je sasvim dovoljan motor za Octaviu, iako ne znamo kako se nova Octavia ponaša sa 1,6 TDI motorom. Motor je uparen sa šestostepenim ručnim mjenjačem, sa dobro proračunatim prenosnim omjerima. Može se reći da je motor dovoljno elastičan, jer mu je od 1.750 obrtaja već dostupan najveći obrtni moment.
Kako smo testnu Octaviu provozali među prvima i kako je ona imala samo nešto malo više od 3.000 kilometara na satu, nismo željeli forsirati motor do njegovih krajnjih granica. Nerazrađenost motora primjećuje se i na njegovom nešto bučnijem radu, pogotovo kad je hladan, ali i na nešto višim obrtajima, prilikom vožnje po autoputu. Stoga ćemo te nedostatke zanemariti, jer oni kasnije u daljoj eksploataciji i nestaju. Što se tiče potrošnje na već spomenutih pređenih 1.800 kilometara, prosječna je iznosila oko šest litara dizela. Po gradu se ta potrošnja kreće oko 8,5 litara, s tim, kada se motor razradi, ta će potrošnja biti još i manja.
Ali, i ovako potrošnja je dobra s obzirom na težinu i veličinu vozila. Inače, treba reći da je Octavia 102 kilograma lakša od svog prethodnika, bez obzira što je 10 centimatara duža i 4,5 centimetra šira od prijašnje generacije. U vožnji, nova Octavia ponaša se primjereno svojoj veličini i podvozju, stoga nećete imati nikakvih neugodnih iznenađenja. U ovom paketu opreme na raspolaganju je bio i odabir režima vožnje, pa vozač ima na raspolaganju normalne, individualne postavke, sportske i postavke za štedljiviju vožnju. Stoga je odabir načina vožnje dovoljno širok da zadovolji svačije afinitete, a u svim režimima vožnje Octavia je odličan saputnik. Zbog velikog razmaka između prednje i stražnje osovine, poneki tupi udarac sa loše ceste prenosi se u kabinu, ali udobnost neće biti narušena.
Dodatna oprema
Unutrašnje osvrtno ogledalo sa autozatamljivanjem, dodatno osvjetljenje u prostoru za noge putnika naprijed i nazad, senzori za pomoć pri parkiranju nazad, alu felge veličine 17 cola, DRIVING MODE SELECTION (Odabir režima vožnje), INTELLIGENT LIGHT ASSISTANT – automatska kontrola dugih svjetala, Bi-Xenon svijetla sa AFS II + prednja LED svjetla + sistem za pranje prednjih svjetala, Sun and Pack (mreža u prtljažnom prostoru, roletna za zaštitu od sunca na zadnjem staklu), priprema za telefon (bluetooth konekcija + glasovna kontrola), umjetna koža na stražnjem naslonu prednjih sjedišta, DRIVER ACTIVITY ASSISTANT (upozorenje za umor vozača), tempomat, mali kožni paket (četverokraki kožni upravljač + komande za radio i telefon), radio CD MP3 BOLERO sa slotom za SD karticu, SOUND SYSTEM CANTON (10 zvučnika, digital equalizer, subwoorfer), LIGHT ASSISTANT – dnevno svjetlo i senzor za kišu, prostirka u prtljažnom prostoru sa dvije vrste materijala (platno, guma), platneni podni prostirači, metalik boja – Brilliant siva i MAXI DOT board kompjuter.
[wzslider autoplay=”true”]
Zapremina motora | 1.968 |
Snaga i obrtni moment | 150 KS i 320 Nm |
Kombinirana potrošnja na 100 km | 7 litara |
Ubrzanje do 100 km/h | 8,5 sekundi |
Maksimalna brzina | 219 kilometara na sat |
Težina | 1.330 kilograma |
Zapremina prtljažnika | 590 litara |
Zapremina rezervoara | 50 litara |
Garancija | Četiri godine ili 120.000 kilometara |
Cijena osnovnog modela | 26.215 KM |
Cijena testnog modela | 45.480 KM |
8 replies on “TEST: Škoda Octavia 2.0 TDI Elegance”
.
ñïñ çà èíôó!
.
tnx for info!!
.
ñïàñèáî!
.
ñïñ!!
.
ñïñ!!
.
ñïñ.
loanemu A big thank you for your blog post.Really looking forward to read more. Awesome.
I truly appreciate this article post.Thanks Again. Much obliged.
mortgagecrow.com “I think this is a real great blog. Really Cool. ” ========= chosen comments for more investigation
I truly appreciate this blog.Really thank you! Really Cool.