Categories
Novosti Testovi

TEST: Dacia Logan 1.2 16V Laureate

SAM_1158

Dacia grabi krupnim koracima naprijed, to je sada jasno i onim najvećim pesimistima koji nisu predviđali uspjeh jedne ovakve low budget marke. Na krilima dobre prodaje svojih modela, Dacia je početkom ove godine predstavila i nasljednike svoja dva najprodavanija modela Logan i Sandero. Upravo nam je Dacia Logan došao na test, na kojem smo uvidjeli da je rumunski proizvođač sazrio te polako postaje sve ozbiljniji igrač na tržištu. Novi Logan dobio je novi  izgled, nove motore i bogatiju opremu, a cijenom previše ne odstupa od filozofije puno auta za malo para.

Dizajn

Vanjski dizajn ovog automobila, iako ima obrise prethodne generacije, opet je drugačiji u odnosu na prvi Logan. Prva razlika primijeti se u visini vozila, novi Logan nešto je niži od svog prethodnika. Dalje, Logan je sada dobio mnogo ljepše i modernije lice pa su na prednjem dijelu prisutni novi farovi i nova maska hladnjaka sa dvije kromirane letvice na sebi. Masivni prednji odbojnik na sebi smješta svjetla za maglu, saćastu rešetku hladnjaka, a dizajneri su dali mašti na volju da donji dio odbojnika modernistički zašilje, što je detalj koji smo viđali i na mnogo skupljim automobilima od Logana.

SAM_1157

Kao što smo već rekli, bočna linija automobila znatno je niža, pa je do izražaja došla masivnost vrata i niža silueta bočnih stakala. Stražnji dio automobila, uz povišena vrata prtljažnika, nudi grupu svjetala modernog izgleda i masivan stražnji odbojnik na kojem se nalazi prostor za registracijsku oznaku. Sve u svemu, iako se filozofijom dizajna naslanja na svog prethodnika, novi Logan nudi znatno moderniji izgled, koji će sigurno privući kupce.

Enterijer

Dizajneri su detaljima enterijera ipak posvetili malo više pažnje, iako unutrašnjošću i dalje preovladavaju jasne dizajnerske linije, koje su sada oku malo ugodnije. Dizajn je na tragu nekih Renault modela, a to najviše odaje izgled srednjeg dijela konzole. Taj dio je obrubljen sivom plastičnom lajsnom, a na njemu su sada već poznati kružni otvori ventilacije i radiouređaj, koji i dalje zbunjuje svojim nelogičnim smještajem kontrola tona i traženja radiostanica. Naime, mnogi su se do sada prevarili, jer su mislili da je kružni taster kontrola tona, što ustvari nije, nego je kontrola traženja radiosignala, što mnogima, pa i nama, nije logično.

To je, uz nelogično smještene prekidače električno pokretanih stražnjih prozora između prednjih sjedišta, jer na prednje smo se već navikli, jedina ergonomska mana ovog enterijera. Na kraju krajeva, vozač na raspolaganju ima i kontrole audiouređaja smještene između volana. Dizajn čitavog kokpita je moderan, kvalitet materijala je na nivou cijene Logana, a instrument tabla je jednostavna i pregledna.

SAM_1170

Tu su tri instrument kruga, u kojima su smješteni brzinomjer, obrtomjer i ekran board kompjutera. Donji dio centralne konzole na sebi sadrži kontrole ventilacije, prednje podizače stakala, te kontrole tempomata. Kvalitet materijala je napredniji nego kod prethodnika, kao i završna obrada, pa poslije više od 8.000 pređenih novinarskih kilometara, kokpit ne pokazuje tragove eksploatacije, te nema jačih cvrčaka, osim u ručkama vrata, što je i očekivano zbog njihove masivnosti, kao i upotrebe više vrsta plastike prilikom njihove izrade. Volan je trokraki, mogao bi biti malo deblji, ali dojam popravlja to što je presvučen kožom, a na njemu se, u ovom paketu, nalaze komande tempomata.

Što se tiče prostora, Logan je šampion na tom polju, pa putnici na prednjim, veoma udobnim sjedištima, ali i sjedištima kojima fali malo više bočnog oslonca, imaju sasvim dovoljno prostora. Ni oni na stražnjiim neće se previše buniti, imaju solidan prostor za noge, čime je Logan jedan od prostranijih modela klase. Naravno, prtljažnik je ogroman i ima 510 litara zapremine, ali problem je mali utovarni otvor, pa nemojte očekivati da ćete sa lakoćom ubaciti kabastije stvari od dječije sjedalice.

SAM_1172

Motor i podvozje

Testni model dolazio je sa već dokazanim 1,2 16V Renault benzincem, koji ima 75 KS i obrtni moment od 107 Nm. Iako na papiru ovi podaci, za nekoga, izgledaju slabi, u praksi to i nije tako loše, najviše zahvaljujući skraćenim prenosnim omjerima petostepenog ručnog mjenjača. Tako Logan sa ovim motorom brzo postiže solidna ubrzanja, te, u neku ruku, puni prazninu izazvanu slabijom kubikažom. Nemojte misliti da skraćeni prenosni omjeri, zbog kojih je Logan stalno u nešto višim obrtajima, utiče na potrošnju.

SAM_1175

Naime, Logan sa ovim motorom u gradskim uslovima troši nešto manje od sedam litara benzina, zahvaljujući tome da se na mnogim gradskim dionicama može voziti petom brzinom. Na otvorenim cestama taj se prosjek može spustiti i za dva litra niže. Pritom, vožnja u novom Loganu je zaista udobna i pošto je najviše i pravljen za uslove na cestama poput naših, neravnine i krateri na cestama skoro se uopće ne osjete na podvozju. Motor se voli vrtiti u visokim obrtajima, ali je izolacija solidna, pa putnici nisu toliko prepušteni oštrim zvucima motora. Povratne informacije sa volana su zadovoljavajuće, te se Logan može voziti i nešto oštrije. Brži prolazak kroz krivine nije problem, bez obzira ne nešto višu bočnu liniju ovog automobila.

Serijska oprema

ABS, ESP, kontrola trakcije, servo upravljač, 12V utičnica, djeljiva zadnja klupa (1/3 ili 2/3), zračni jastuk za vozača i suvozača, bočni zračni jastuci, vozačko sjedište i upravljač podesivi po visini, signalizator vozačkog sigurnosnog pojasa, pepeljara i upaljač, indikator promjene stepena prenosa, priprema za ISOFIX nazad, kit za popravak guma, klimauređaj, radio CD MP3 bluetooth USB/AUX sa komandama na upravljaču, odbojnici u boji karoserije, kromirana maska hladnjaka, prednja svjetla za maglu, putni računar, mjerač vanjske temperature, tri naslona za glavu nazad, centralno daljinsko zaključavanje, električno spuštanje prednjih stakala, električno podesivi vanjski retrovizori sa kućištima u boji karoserije, automatsko zaključavanje vrata u vožnji…

Dodatna oprema

Tempomat – 297 KM

Kožom obložen upravljač – 114 KM

Električno spuštanje zadnjih stakala – 229 KM

Metalik boja – 664 KM

Alu 15-inčne felge Empreinte – 458 KM

[wzslider autoplay=”true”]

 

Zapremina motora 1.149
Snaga i obrtni moment 75 KS i 107 Nm
Kombinirana potrošnja na 100 km šest litara
Ubrzanje do 100 km/h 13,6 sekundi
Maksimalna brzina 160 kilometara na sat
Težina 974 kilograma
Zapremina prtljažnika 510 litara
Zapremina rezervoara 50 litara
Garancija Pet godina ili 100.000 kilometara
Cijena osnovnog modela 15.011 KM
Cijena testnog modela 18.146 KM

4 replies on “TEST: Dacia Logan 1.2 16V Laureate”

Comments are closed.