Nova Elantra kompaktna je limuzina namijenjena tržištima poput našeg, gdje kupci cijene trovolumenske modele automobila. Dizajnerski centar u njemačkom Russelheimu uspio je znatno poboljšati izgled ove limuzine.
Hyundai je ofanzivno krenuo na osvajanje novih tržišta. Iako je grupacija Hyundai-KIA četvrta na svijetu po prodaji novih automobila, čelni ljudi Hyundaija ne žive na lovorikama, nego svako malo predstave po jedan novi model. Jedan od takvih je i nova Elantra, kompaktna limuzina koja je namijenjena tržištima poput našeg, gdje kupci cijene trovolumenske modele automobila. Elantra će na ovim tržištima imati jaku konkurenciju koja već ima izgrađen imidž i tradiciju, a njeni direktni konkurenti su Renault Fluence, Chevrolet Cruze, ali, zašto ne reći i Opel Astra Sedan ili VW Jetta. Međutim, ne treba zaboraviti da je Elantra u prijašnjoj generaciji bila jako popularan model na našem tržištu.
Dizajn
Godinama su mnogi spočitavali dizajn kao najveći problem Hyundaija. Problem nisu bili dobri motori, kvalitet, pouzdanost i cijena, nego previše konvencionalan dizajn. Zbog toga su u ovoj kompaniji odlučili okrenuti drugi list te su sve karte bacili u poboljšanje dizajna. Otvorili su dizajnerski centar u njemačkom gradu Russelheimu, okupili dizajnere koji će napraviti lijep automobil, što nova Elantra sasvim sigurno jeste. Kažu da su dizajneri ovog modela kao uzor uzeli morske valove. Svojim potezima dizajneri su uspjeli filozofiju kretanja valova prenijeti na automobil, a sličnost sa oblikom valova vidljiva je na svakom dijelu. Prednji dio je najupečatljiviji, zbog velikih bademastih i pomalo ispupčenih farova i velike romboidne maske, koja polako postaje zaštitni znak svih Hyundai modela. U uglovima prednjeg odbojnika smještena su i atraktivna svjetla za maglu, čime je izgled prednjeg dijela u potpunosti zaokružen. Bočna linija automobila kao da je napravljena u jednom potezu, dok su linije haube i prtljažnika gotovo jedva pa primjetne. Stražnji kraj prati ostatak automobila, a blago uvijene linije formiraju izgled ovog dijela. Stražnji farovi prostiru se preko poklopca prtljažnika i bokova automobila, a masivan stražnji branik zaokružuje priču.
Enterijer
Izgled unutrašnjosti nastavlja se na dizajn vanjskog dijela. I u enterijeru su prisutne blago uvijene linije, a čitav kokpit izgleda kao da je izvajan iz jednog dijela. Ergonomija je na zadovoljavajućem nivou i može se reći da je sve podređeno vozaču. Na vrhu kokpita nalazi se udubljenje u kojem je smješten sat, dok je ispod njega solidan audio-uređaj. Zašto solidan? Pa, smatramo da je veliki minus ovog uređaja nedostatak RDS ispisa imena radio-stanica. Nismo razmaženi, ali mislimo da je to danas standard te da ne pristaje da automobil sa ovakvom opremom nema nešto što je u autoindustriji prisutno više od 10 godina. Inače audio-uređaj reproducira i muzičke numere sa USB i AUX uređaja. Centralna konzola je nešto sužena, zbog većeg prostora za koljena putnika na prednjim sjedištima, a na konzoli se nalaze komande automatske, dvozonske klime. Uz nekoliko detalja obojenih klavir lakom ili srebrenom bojom, čitav kokpit izgleda svježe i bit će sigurno aktuelan još nekoliko godina. Dopadljiva je pozicija otvora za ventilaciju na sredini, kao i izgled četverokrakog volana. Iako izgleda da na njemu ima previše prekidača, njihova kontrola je zaista jednostavna i ne odvlači pažnju od vožnje. Instrument tabla se sastoji od dva udubljena kruga, između kojih je smješten ekran board kompjutera. Po noći, instrumenti svijetle kombinacijom ugodne plave i bijele boje. Ono što nam je još zasmetalo, jeste otvaranje stakala na vozilu: samo se vozačevo staklo automatski spušta prema dole, dok se u suprotnom smjeru taster mora držati. Automatsko spuštanje i dizanje suvozačevog stakla uopće nije moguće, što smatramo ovo velikim nedostatkom. Ipak, veliki plus Elantre jeste komfor i raskoš prostora. To je najviše izraženo na stražnjoj klupi, gdje se ima osjećaj kao da se sjedi u automobilu više klase. Osobe prosječnog rasta gotovo nikako ne mogu koljenima dohvatiti prednja sjedišta. Zbog velikog prostora za putnike ne trpi prtljažnik koji ima 485 litara zapremine, a obaranjem stražnjih sjedišta zapremina se može i povećati.
Motor i performanse
Nova Elantra za sad ne dolazi u varijantama sa dizelskim motorom. Naime, još se čeka zeleno svjetlo za ubacivanje odličnih CRDi motora u ponudu, a do tada čast Elantre branit će benzinci. Testni model bio je opremljen slabijim 1,6 benzincem sa 16V tehnologijom i CVVT podešavanjem hoda ventila. Zbog ove tehnologije, motor izvlači 132 KS, što je hvale vrijedan rezultat za ovu zapreminu. U praksi, radi se o jako kultiviranom motoru mirnog rada, kojeg nećete čak često ni čuti, najviše zahvaljujući dobroj izolaciji. Lako se nosi sa težinom karoserije, a dodatnu pomoć daje mu odlični i precizni šestostepeni ručni mjenjač. Obrtni moment od 158 Nm pažljivo je raspoređen na brojeve obrtaja, pa česte promjene stepena prenosa nekada nisu ni potrebne. Solidna ubrzanja od skoro 11 sekundi do 100 km/h dokazuju da je ovaj motor podređen uživanju u vožnji. Elantra lagano klizi putevima, bilo da se radi o onim vijugavim ili o dionicama autoputa, te nećete naići na iznenadne situacije i ako pretjerate sa brzinom, jer vas paze odlični ESP i ABS sistemi. U gradu se lako manevrira sa njom, iako je duga više od 4,5 metara, a kupcima svakako preporučujemo parking senzore. Na kraju, Elantra neće potrošiti ni puno goriva, pa tako se prosjek u gradskoj vožnji kreće između sedam i osam litara, dok se na otvorenoj cesti prosjek spušta i dva litra niže.
Oprema i cijena
Testna Elantra dolazila je u paketu opreme Style, koji je najskuplji paket u ponudi ovog automobila. Između ostalog, od opreme ćemo izdvojiti ABS+ESP, električno podešavanje i grijanje vanjskih ogledala, električne podizače svih stakala, bočne zračne jastuke i jastuke za vozača i suvozača, dnevna prednja svjetla, prednja svjetla za maglu, centralno daljinsko zaključavanje, automatska regulacija paljenja brisača/senzor za kišu, dvozonski automatski klima uređaj, board kompjuter, srednji naslon za ruku sa pretincem, radio sa MP3 opcijom, USB i AUX priključke, tempomat, kožni volan sa komandama, stražnje senzore za parkiranje…Ovako opremljena Elantra ima cijenu od 33.390 KM.
Foto: Dženan Kriještorac