Categories
Koncepti Novosti

Chevrolet Miray – Moderna interpretacija starih vremena

Prvi put predstavljen na Autosajmu u Seoulu u martu ove godine, konceptni Chevrolet Miray nudi posve svježu interpretaciju nekih tipičnih Chevroletovih dizajnerskih elemenata uz istovremeno odavanje počasti Chevroletovoj tradiciji proizvodnje sportskih automobila. Miray pokreću dva naprijed smještena 15-kilovatna električna motora napajana baterijom, koji daju više nego pristojno ubrzanje i nultu emisiju u urbanoj vožnji.

Miray je korejska riječ za budućnost. Ovaj koncept jača vezu između automobila i vozača te iz novog ugla sagledava kakav bi mogao biti sportski automobil budućnosti”, objašnjava Brannon. „Mnoge komponente korištene u njegovom pogonskom sistemu logičan su slijed razvoja naših dosadašnjih dostignuća u ovom području. Na taj način Miray pokazuje potencijal unaprjeđenja i razvoja današnjih pogonskih tehnologija.”

Budući je malen i otvoren kao Monza SS iz 1963. godine, a lagan i karakteran kao Corvair Super Spyder iz 1962. godine, Miray ima aerodinamičan trup koji podsjeća na moderne lovačke mlazne avione. Njegovu dvodijelnu rešetku okružuju LED prednja svjetla s novim prepoznatljivim svjetlima za dnevnu vožnju. Prednji i stražnji blatobrani podsjećaju na stare Chevroletove Corvette i izražavaju sportski automobilistički duh ovog koncepta. Spojleri od ugljičnih vlakana na uglovima pomažu kontrolirati struju zraka. Gledano odozgo, kabina ima jedinstven oblik dijamanta.

Bočni dijelovi koji se sužavaju prema kraju načinjeni su od kombinacije plastike ojačane ugljičnim vlaknima i čistih ugljičnih vlakana. Uglata linija karoserije ispod koje se nalazi ambijentalno osvjetljenje stvara oblu liniju svjetla kada je automobil u pokretu. Škare-vrata u stilu Le Mansa dodatno naglašavaju Mirayev sportski izgled.

U stražnjem dijelu, stražnja svjetla smještena ispod lagano izdignute površine odražavaju Chevroletov dizajnerski princip dvodijelnosti. Miray ima 20-inčne prednje i 21-inčne stražnje felge načinjene od spoja aluminija i ugljičnih vlakana. Dominantna tema turbine podsjeća na kretanje čak i kada je Miray nepomičan.

U Mirayevoj unutrašnjosti nalazi se spoj aluminija, prirodne kože, bijele tkanine i površina u boji tekućeg metala. Putnička kabina okružena je ljuskom od ugljičnih vlakana koja čini laku i istovremeno izuzetno čvrstu strukturu. Dvostruki kokpit izravno je inspiriran legendarnom Chevrolet Corvetteom: istovremeno je posve fokusiran na vozača, dok uvlači suvozača u čitavo iskustvo vožnje.

Kada su razmatrali kako prikazivati informacije vozaču, dizajneri su se odlučili za posve jedinstven pristup: korištenje pozadinske projekcije na ploči s instrumentima. Informacije koje se serviraju vozaču filtrirane su prema prioritetu u tri zone, čime se uklanja mogućnost vizualnog kaosa i omogućuje vozaču da se fokusira na užitak vožnje.

Centralni ekran osjetljiv na dodir spušta se do aluminijske konzole koja podsjeća na nos mlaznog aviona sa izvučenim točkovima za spuštanje. Vanjska površina spušta se i spaja s interijerom, te se susreće s ojačanom konzolom u jednoj liniji koja spaja prednji i stražnji dio vozila.

Ambijentalno osvjetljenje koje polazi od gornjeg dijela ploče s instrumentima i spaja se sa stražnjim dijelom sjedišta daje osjećaj luksuza. Sjedište i nasloni za glavu spojeni su s laganom ljuskom od ugljičnih vlakana i montirani na jednu aluminijsku tračnicu. Dio s naslonom slijedi oblik eksterijera automobila i pruža zaštitu za glavu u prilikama kada će se voziti s otvorenim krovom. Zanimljiv detalj je dugme za pokretanje vozila smješteno u centralnom dijelu. Na njegov pritisak uvlačivi instrumenti pojavljuju se kao kod aviona jednosjeda, dok se na bijeloj površini pojavljuje interaktivna projekcija.

Uvlačive kamere za pogled straga, koje su tu umjesto uobičajenih vanjskih retrovizora, automatski se izvlače iz bočnih staklenih površina. Prilikom vožnje po gradu kamera usmjerena naprijed funkcionira u suradnji sa GPS-om kako bi se navigacijske informacije uparile s videosnimkama uživo.

Mirayev poluelektrični pogonski sistem, smješten uglavnom iza i ispod vozača, konstruiran je tako da poveća performanse i uštedu goriva. Njegova dva prednja 15-kilovatna električna motora pogoni 1,6-kilovatsatna litij-ionska baterija koja se puni regenerativnim kočenjem. Sistem se može prebaciti sa prednjeg na stražnji pogon. 1,5-litarski četverocilindrični motor sa turbopunjačem smješten iza kokpita u kombinaciji s električnim motorima nudi vožnju visokih performansi. Također nudi puno okretnog momenta uz istovremenu automatsku integraciju električne tehnologije čime je postavljen novi standard u segmentu kompaktnih modernih gradskih automobila.

Prenos sa dvostrukim kvačilom eliminira potrebu za konverterom okretnog momenta, čime je omogućeno smanjenje dimenzija motora. Mijenjanje brzina je instantno i precizno, a sistem start-stop radi u kombinaciji s Mirayevim prenosom sa dvostrukim kvačilom.