Kao da već ne znamo da imamo jedan od najgorih voznih parkova u regiji, česte kontrole ispravnosti vozila nas na to još dodatno podsjećaju. Tako je nedavno BIHAMK proveo novu kontrolu tehničke ispravnosti i pripreme motornih vozila za sezonu godišnjih odmora.
Tako se došlo do poražavajućih podataka da su samo 222 automobila od pregledanih 1.044, odnosno 21,26 posto tehnički ispravna. BIHAMK je, u saradnji sa kantonalnim ministarstvima unutrašnjih poslova i lokalnim auto-moto klubovima, organizovao akciju pod nazivom Putujte sigurno i pregledao vozila na 33 lokacije. Ustanovljena je neispravnost na čak 822 vozila, što je 78,74 posto, koja su prosječno prešla 240.218 kilometara, dok je njihova prosječna starost oko 17 godina. Najveći postotak neispravnih vozila uočen je na području Zeničko-dobojskog kantona – 83 posto, Unsko-sanskog kantona 82 i Srednjobosanskog kantona 80 posto.
Neispravnosti vozila odnosile su se i na svjetlosno-signalne uređaje 52,59 posto, nezadovoljavajući kvalitet i nivo ulja u kočionom sistemu 44,64 posto, te neispravne električne uređaje 38,12 posto. Iz BIHAMK-a ističu da zabrinjava činjenica da je oko 23 posto vozila bez obavezne opreme. Tri najčešće i najbrojnije neispravnosti u prethodnih nekoliko godina odnose na kočioni sistem, koji je jedan od najbitnijih sistema za bezbjednost vozila u saobraćaju.
Kad sagledamo sve ove pokazatelje, postavlja se pitanje, kako ti automobili prolaze na tehničkom pregledu? Iako je godinama novi Zakon o bezbjednosti saobraćaja najavljivan kao preokret i borba protiv loših vozača, ali i neispravnih automobila, na cesti je sve više podivljalih automobila. Džaba fotografiranje tablica automobila, džaba strožiji kriteriji, kad se tehnički opet može proći sa 20 ili 50 KM na kafu uposleniku takvog pregleda.