Categories
Novosti Testovi

TEST: Toyota Auris 1.33 VVT-i Terra

Mnogima je bilo čudno kada je Toyota prije nekoliko godina odlučila da se njihov predstavnik kompakt klase, umjesto imena Corolla, nazove Auris. Corolla, koja je među prvim automobilima u svijetu dostigla brojku od nekoliko miliona proizvedenih modela, tada je zasluženo otišla u penziju, barem u Evropi, jer se modeli sa ovim imenom i dalje proizvode i prodaju u drugim dijelovima svijeta.

Tako je Toyota, prije tri godine, svijetu predstavila novi model kompaktne klase Auris. Model je naišao na pozitivne kritike javnosti, mada, dizajnerski, i nije bio neka prevelika evolucija prethodnog modela Corolle. Ipak, pouzdana Toyotina tehnologija i kvaliteta je doprinijela da ovaj model brzo nađe put do kupaca. Početkom 2010. godine predstavljena je i osvježena verzija ovog modela, koju smo nedavno imali priliku voziti u verziji sa najslabijim benzinskim motorom u ponudi.

Dizajn

Dizajn ovog modela je sve, samo ne neobičan. Kako su u Toyoti oduvijek igrali na kartu provjerenog dizajna, što im je godinama donosilo veliki broj kupaca, ni Auris nije previiše štrčao dizajnom. Kućni dizajn je prisutan na prednjem dijelu vozila, pa Auris, logično, ima dosta sličnosti sa ostalim modelima ove kuće, ali najviše podsjeća na prethodnu generaciju modela Avensis. Velika prednja svjetla su ostala istog oblika, dok je jedina novost nešto izmijenjena maska hladnjaka, koja dolazi u boji karoserije. Oblik prednje karambolke je ostao isti, dok su jedino drugačija udubljenja za prednje maglenke. Bočni dio automobila je nepromijenjen, dok su sada na bočnim retrovizorima smješteni pokazivači pravca. Dio automobila, gdje ćete uočiti najviše promjena, svakako je stražnji kraj. Naime, dizajneri su sada u uglove stražnje karambolke dodali tzv. mačije oči, dok je cijela stražnja karambolka mnogo agresivinije dizajnirana, sa nešto oštrijim linijama. Izmjenu stražnjeg dijela zaokuružuje i drugačiji izgled stražnje svjetlosne grupe, koji sada izgleda još modernije.

Enterijer

Kako Auris ima jedan od najergonomičnijih interijera, dizjaneri nisu htjeli previše stvari ni mijenjati. Čuveni, blago položeni centralni greben sa visokopozicioniranim mjenjačem je ostao gotovo isti. Jedine promjene se odnose na vrh konzole, gdje je sada smješteno udubljenje za sitnice. Na konzoli se inače nalazi audio uređaj i kontrole klimatizacije, a zahvaljujući tome što je mjenjač postavljen visoko, sve komande su lako dostupne i ne odvlače pažnju prilikom vožnje. Instrument tabla je ostala ista, sa odlično preglednim instrumentima, dok je sada trokraki volan dobio novi oblik i donji dio je ravan, kao kod sportskih automobila. Volan odlično leži u ruci, a na njemu su smještene i nove komande audio uređaja i board kompjutera. U Aurisu ima dovoljno prostora za sve putnike, a udobnost je na nivou klase. Zapremina prtljažnika ovog kompakta iznosi 354 litra, dok se obaranjem stražnje klupe zapremina povećava na 777 litara.

Motor i performanse

Iako na papiru izgleda baš slabo, u praksi 1,33 motor daje znatno bolje performanse. Zahvaljujući dvije bregaste osovine u glavi motora i varijabilnom razvodu 16 ventila, agregat ima snagu od 101 KS, koju razvija na oko 6.000 obrtaja u minuti. Što se tiče obrtnog momenta, on iznosi 132 Nm, a dostupan je pri relativno visokih 3.800 obrtaja u minuti. Auris sa ovim motorom traži malo navike, pogotovo prilikom kretanja ili naglih ubrzanja prilikom preticanja. Tada agregat traži niže stepene prenosa, ali to i nije toliki problem, jer je mjenjač u ovom modelu zaista odličan. Pored odlične ergonomije, šestostepeni mjenjač oduševljava svojom preciznošću, pa mijenjanje brzina predstavlja užitak. U mijenjanju brzina vam pomažu i lampice na instrument tabli, koje vas podsjećaju kada je idealno vrijeme za prebacivanje u viši ili niži prenos. Na ovaj način Auris postaje izuzetan štediša, a da pritom uopće nisu ugrožene njegove performanse. Zaista smo se često pitali kako agregat traži petu ili šestu brzinu, a da pritome niste prešli veću brzinu od 60 ili 80 kilometara na sat. Ali, inžinjeri su tačno proračunali sve i učinili agregati vrlo elastičnim, pa smo tako većinu vremena mijenjali stepene prenosa kada bi nas Auris na to podsjetio. Zbog ovakvog načina vožnje postigli smo odlične podatke o potrošnji, pa nam je tako prilikom gradske vožnje potrošnja bila oko osam litara, dok se prosjek na otvorenom spuštao na oko 5,5 do šest litara bezolovnog benzina na stotinu kilometara, što sa rezervoarom zapremine 55 litara daje odličnu autonomiju. Ukoliko mislite da je, zbog ovakvog način vožnje, Auris penzionerski automobil, onda ste se prevarili. Ono, što nas je posebno oduševilo, jeste njegovo podvozje. Naime, prilikom ulaska u krivine imate odličan odziv na volanu i tako precizno možete sa njim pratiti cestu, a ukoliko dođe do situacija za promjenom pravca, Auris će vrlo rado slijediti svaku vašu uputu. Zbog ovoga smo stekli dojam da se podvozje Aurisa vrlo lako može nositi i sa mnogo jačim motorima od ovog.

Oprema i cijena

Naš testni model Aurisa dolazio je sa baznim paketom opreme Terra. Kako smo godinama naučili da od zastupnika Toyote dobijamo automobile sa skoro full opremom, dobijanje Aurisa sa osnovnom opremom nas je iznenadilo, ali smo vrlo brzo shvatili, da suštinski, ovom modelu zaista ništa ne nedostaje. Tako u ovom paketu opreme imate manuelni klima uređaj, audio uređaj sa komandama na kožnom volanu, električno pokretana prednja stakla, električno podesive vanjske retrovizore, Optitron osvjetljenje instrumenata, board kompjuter, AUX i USB ulaze za audio uređaj…Ovako opremljen Auris ima cijenu od 24.937 KM, što je zaista povoljno, s obzirom na klasu kojoj ovaj model pripada.

Impresije

Auris je, prema mnogima, došao tiho i bez velike pompe, ali je dokazao da se i na taj način mogu postići odlični rezulatati. Što se tiče evropskog kontinenta, Auris odlično obavlja posao svog prethodnika Corolle. Jednostavan dizajn, odlična tehnologija i bogata startna oprema će ovaj model i dalje činiti jako popularnim na našem tržištu.