Prošlo je nešto više od tri godine nakon pojavljivanja u Evropi i CX-7 je podvrgnut blagom redizajnu kako bi se vizuelno približio novoj Mazdi 3 i Mazdi 6 te tako pridobio još novih kupaca.
Dizajn
Redizajnom se nije htio puno mijenjati izgled cjelokupnog automobila, koji je naišao na topao prijem kod evropskih kupaca. Iako na prvi pogled čitav automobil izgleda masivno, dizajnerskim trikovima njegova masivnost je dobro sakrivena i osim visine, ne biste mogli primjetiti da se radi o klasičnom SUV-u. Ipak, ovaj automobil i ne možete nazivati klasičnim SUV-om, nego se ovdje radi o Crossover automobilu, što je svojevrsni miks SUV-a i sportskog kupea. Nema neke pretjerane razlike u odnosu na prvi model, ali na prednjoj strani možete primjetiti da je petougaoni usisnik na donjem dijelu branika sada oivičen hromiranim lajsnama, kao i maglenke. Prednja svjetla su i dalje relativno mala u odnosu na naglašene prednje blatobrane koje Mazdi CX-7 daju na agresivnosti. Stražnji dio krase izduvna cijev sa dva završetka i providna okrugla svjetla. Aerodinamika je dotjerana pod konac i rezultuje koeficijentom otpora vazduha od 0,34. U praksi to znači da vozač i putnici u kabini mogu da uživaju u tišoj i stabilnijoj vožnji nego što je to bio slučaj sa starim modelom. CX-7 izgledom prati već dobro poznate smjernice ‘zoom-zoom’ filozofije, kojom je Mazda postigla veliki uspjeh na svjetskom tržištu, a kupeovska forma djeluje neobično i atraktivno na povišenom podvozju sa 18-colnim alu naplacima.
Enterijer
Unutrašnjost je također osvježena novim detaljima i kvalitetnijim materijalom. Komande radio-uređaja, klime i navigacije se nalaze na redizajniranom upravljaču, tako da vozač ne mora skidati pogled sa puta. Izgled instrument table je blago položen prema putnicima, a to je najprimjetljivije na srednjem grebenu gdje su smještene komande audio uređaja, klimatizacije, a na vrhu grebena se nalaze tri okrugla otvora za ventilaciju, što dodatno potvrđuje sportski štih automobila. Instrumenti pred vozačem dolaze u tri manja kruga i u njima su dobro raspoređene sve funkcije. Jedina zamjerka se odnosi na ekran koji pokazuje poziciju ventilacije i podatke audiouređaja, a koji se nalazi na vrhu centralnog grebena i pomalo štrči od ostatka enterijera. Odlična kožna sjedišta daju dobru potporu vozaču za vrijeme vožnje, a vozač i suvozač mogu uživati i u bogatom prostoru, što važi i za putnike na zadnjoj klupi. Zahvaljujući promišljenom iskorištavanju unutrašnjeg prostora, mjesta ne nedostaje ni višim putnicima, dok je veličina prtljažnika na nivou klase. U osnovnoj postavci prima 455 litara, a preklapanjem stražnjih sjedišta penje se na 1348 litara. Stražnja vrata se visoko otvaraju, što dodatno olakšava utovar.
Motor i podvozje
Glavno osveženje je ipak činjenica da se CX-7 konačno može naručiti sa dizelskim agregatom. Izabran je logično 2,2-litarski turbodizelaš sa direktnim ubrizgavanjem predstavljen na novoj generaciji Mazde 6 snage 173 konja i sa 400 Nm maksimalnog obrtnog momenta. Jasno je da po performansama ne može parirati snažnijem benzincu koji se ugrađuje u MPS verzije, ali CX-7 2,2 i dalje nudi zadovoljavajuće karakteristike za sve koji upražnjavaju sportski i aktivan način života. Do 2.000 obrtaja agregat se ponaša kao klasičan dizelaš, tromo i štedljivo (potrošnja ispod sedam litara) da bi preko 2.000 započeo svoj sportski život. Pritiskanje papučice gasa ispisuje osmijeh na licu sve do maksimalne brzine od 200 kilometara na sat. Unaprijeđen je i sistem oslanjanja, a karoserija je dodatno ojačana i ukrućena. Sve to dodatno pojačava utisak sportske vožnje. Brzine su idealno složene kako bi se iz motora izvukla full snaga, a mjenjač dolazi sa šest stepeni prijenosa. U Mazdu CX-7 je ugrađen sistem integralnog pogona 4×4 Active Torque Split, a centar cijelog sklopa je viskozno kvačilo sa elektronskim upravljanjem, smješteno iza prednjeg diferencijala. Ovisno o prijanjanju na podlogu i proklizavanju svakog pojedinog točka, mijenja raspodjelu momenta od 100:0 do 50:50. To znači da su u normalnoj vožnji na suhoj podlozi u pogonu samo prednji točkovi. Kod brže vožnje, odnosno na skliskoj cesti, do pola snage prebacuje se na stražnje točkove. Sve je to kombinirano sa kratko odmjerenim mjenjačem sa šest stepeni, kao stvorenim za sportsku vožnju. Sistem pogona na svim točkovima je lako izlazio na kraj sa zaostalim snijegom na putu ili van njega, ali je veliki nedostatak nepostojanje reduktora ili neke od blokade diferencijala. Testirani model bio je opremljen i sistemom SCR koji pročišćava izduvne gasove rasprskavanjem AdBlue tečnosti direktno u odvod izduvnih gasova. Na taj način se 40 posto natrijum-oksida pretvara u bezopasni natrijum.
Oprema i impresije
Mazda CX-7 je bila opremljena sa mnogo dodatne i serijske opreme, kako u biti i priliči automobilu ove klase. Treba izdvojiti digitalnu automatsku dvoozonsku klimu, senzore za kišu, parking senzore, mp3 audio uređaj, komande na volanu, tempomat, grijanje u sjedištima, Traction control…Blagim redizajnom je samo potvrđena kvaliteta ovog automobila, kako u unutrašnjosti, tako i po pitanju tehnologija koje su smještene u njemu, počevši od odličnog motora, pa do pogona. Sve ovo omogućava vozaču odličan osjećaj za upravljačem, uz primamljiv dizajn i još bolje vozne karakterisitke. CX-7 naglašava sportski dizajn, ali u isto vrijeme vozaču i putnicima nudi izvrsnu udobnost. Prodaja ovog modela dokazuje da je japanski proizvođač napravio pravi potez sa uvođenjem ovog modela u Evropu, gdje će, sasvim sigurno, nastaviti sa odličnom prodajom.