Većini Bosanaca, a i Hercegovaca, riječ hibrid nema nikakvo značenje, a sumnjamo da će ikada i imati. Automobili na hibridni pogon, nažalost, u ovoj zemlji nikada neće biti popularni, pogotovo kada uzmete u obzir da vlast nije za shodno našla da ovakve automobile oslobodi visokih davanja prilikom registracije.
Zato se postavlja realno pitanje kome je ovakav automobil u BiH potreban i da li on može zadovoljiti potrebe prosječnog građanina ove države. Smatramo da može i to možda bolje od prosječnog kompakta. O Toyoti Auris sa manjim kozmetičkim izmjenama smo nedavno pisali na stranicama ovog magazina i tada smo pohvalili malo osvježenje ovog modela, a ovaj put smo na test dobili njegovu hibridnu verziju.
Dizajn
Auris je jednostavno, ali i dopadljivo dizajniran automobil. Smjernice dizajna kreću se slično kao i u ostalim modelima Toyote, što znači da je ovaj model vrlo lako prepoznati na cesti. Početkom 2010. godine Auris je imao manje zatezanje bora u vidu promjena na prednjem dijelu. Dobio je novi stražnji branik sa integriranim mačjim očima, retrovizori sada na sebi imaju pokazivače pravca, a grafika stražnjih svjetala je sada drugačija. To su jednostavne, ali vrlo efektne promjene, koje će ovom modelu osigurati još koju godinu na tržištu. Što se tiče modela HSD, on se od obične verzije Aurisa razlikuje po kromiranoj masci hladnjaka sa plavičastim logom Toyote, zatim su tu nova dnevna svjetla na prednjem odbojniku, a plavičasti logo se nalazi i na vratima prtljažnika. To su i jedine razlike HSD modela u odnosu na onaj standardni.
Enterijer
Slična stvar je i unutrašnjosti, gdje je također prisutan konvencionalan izgled standardnog modela. Auris ima jedan od najugodnijih enterijera u kompaktnoj klasi i sve je podređeno vozaču. Ergonomija je na visokom nivou, a to je omogućeno putem položene centralne konzole, na kojoj se nalaze komande klime i audio uređaja. Ipak, umjesto standardne ručice mjenjača u modelu HSD nalazi se joystick CVT bezstepenog mjenjača za kontrolu vožnje. Od ostalih izmjena izdvajamo novo osvjeteljenje instrument krugova, koji ipak nisu isti kao kod običnog modela. Naime, umjesto obrtomjera u HSD modelu se nalazi mjerač tj. pokazivač načina na koji vozite, o čemu ćemo nešto više reći kasnije u tekstu. Tu je još i odličan trokraki volan, dok prostor u unutrašnjosti nije žrtvovan i Auris u ovoj verziji i dalje ostaje lider prostranosti. Ipak, zbog smještaja baterija za HSD pogon žrtvovan je prtljažnik, pa je sad njegova zapremina smanjena sa 350 na 279 litara.
Motor i performanse
Auris HSD dolazi sa istim pogonom kao kod modela Prius. Radi se o kombinaciji klasičnog benzinskog motora zapremine 1,8 litara i snagom 94 KS i električnog motora snage 60 KW. Benzinski motor ima obrtni moment od 142 Nm, dok električni motor izvlači oko 207 Nm. Iako se mnogima vožnja ovog modela čini komplikovanom, to u praksi izgleda jako lako. Prvo, treba napomenuti da možete izabrati tri načina vožnje putem tipki ispod CVT mjenjača, a radi se o potpuno električnoj vožnji do istrošenja baterija (EV), zatim o ekološkoj vožnji kada se kombinira električni i benzinski motor (ECO) i vožnji u kojoj koristite samo benzinski motor (PWRMODE). Najpraktičnija vožnja je ona u ECO modu, a najbolje je koristiti u uslovima gradske vožnje, kada do brzine 55 km/h vozite na električni pogon, a kada pređete tu brzinu upali se benzinski motor. Treba napomenuti da prilikom vožnje konstatno punite baterije putem kočenja ili dok se vrte pogonski točkovi. Tako baterija skoro uvijek ostaje puna, pa ponekad sebi možete priuštiti i vožnju na električni pogon, koja ipak traje vrlo kratko. Ukoliko se poželite mirisa oktana, uvijek možete prebaciti u PWRMODE i tada benzinski motor radi sam, ali i tada se pune baterije. Ekološki način vožnje djeluje jako dobro i na otvorenim cestama, mada prilikom velikih uspona preporučujemo vožnju benzinskom motorom. CVT mjenjač je korisna stvar i oduševljava lakoća njegovog korištenja, ali na pritisak papučice u PWR modu slabo reaguje i voli motor dovoditi do krajnjih obrtaja, što je ponekad frustrirajuće. Ono što posebno treba pohavliti jeste potrošnja ovog modela koja se u gradskim uslovima kreće oko sedam litara, dok se na otvorenoj cesti prosjek može spustiti i na 4,5 litra. Način vožnje možete pratiti putem putnog komojutera na kome imate informacije o načinu vožnje i punjenju baterija. Performanse ovog modela su dobre, iako je zbog baterija Auris HSD ima oko 1.350 kilograma težine. Tako ubrzanje do 100 km/h iznosi oko 11,4 sekundi, dok krajnja brzina iznosi 180 km/h. Bez obzira na dodatne baterije, japanski inžinjeri su se potrudili da Auris ostane jako upravljiv, a tome dodatno doprinose niskoprofile gume od 17 cola. Kontrole su precizne i volan daje dobre povratne informacije, što omogućava dobru kontrolu na cesti.
Oprema i cijena
Testni model je dolazio u paketu opreme Sol, a u ovom paketu se nalazi ABS, BA (Brake assistance), VSC+ (Vehicle Stability Control+), TRC (Traction Control), EBD (Electronic Brakeforce Distribution), EV način rada, bezstepeni CVT automatski mjenjač, LED prednja dnevna svjetla, HAC pomoć pri uspinjanju uz strminu, centralno zaključavanje sa daljinskim upravljanjem, automatski klima-uređaj, EDAM indikator ekološke vožnje, upravljanje audio sistemom sa kožnog upravljača, Bluetooth sistem, električno pokretanje prednjih i stražnjih stakala, elektrohromatsko unutrašnje ogledalo, sistem za samostalno otključavanje vozila Smart Entry, Optitron osvjetljenje instrumenata, putni kompjuter, 17-colni aluminijski naplatci, radio CD MP3 sa šest zvučnika, AUX i USB utori, kamera za pomoć pri vožnji unazad sa LCD ekranom na retrovizoru, brisači sa senzorom za kišu, stražnji parking senzori, senzor svjetla, tempomat sa prilagodljivom graničnom brzinom…Cijena modela sa paketom Sol iznosi 49.989 KM, dok je na testnom modelu bilo doplata koje su podigle početnu cijenu na 53.507 KM.
Impresije
Auris HSD stavlja smiješak na vaše lice i to onaj koji ne skidate sljedećih sedam dana. Ipak, za ozbiljniji zaključak moramo se vratiti na početak teksta i reći da BiH nije pogodno tlo za ovakvu vrstu automobila. Rekli bismo i čitav Balkan, ali onda bi slagali, jer su kupcima u Srbiji i Hrvatskoj obezbijeđene povlastice od strane države za kupovinu ekološkog automobila. Visoka cijena i dizelske ikone prosječne starosti 20 godina prosječnog Bosanca, a i Hercegovca, i dalje odbijaju od hibridnih modela. Nažalost.